Tudomány
A betolakodó fajok világszerte fenyegetést jelentenek a védett területekre
Az idegen fajok inváziója egyike azon öt legfőbb közvetlen tényezőnek, amely a biológiai sokféleség hanyatlásáért felelős világszerte, és a betolakodó fajok egyre gyorsabb ütemben szállnak meg új területeket.
2020.06.11 17:23MTIA betolakodó, vagyis nem őshonos állatfajok világszerte komoly fenyegetést jelentenek a védett területekre - derült ki egy kínai-brit tanulmányból.
A Kínai Tudományos Akadémia és a University College London (UCL) kutatói 894 olyan szárazföldi állatfajt - köztük emlősöket, madarakat, hüllőket és gerincteleneket - vizsgáltak, amelyeknek ismert invazív populációik vannak valahol a világban.
A szakemberek világszerte csaknem 200 ezer védett területen nézték meg, hogy a vizsgált fajok megtalálhatóak-e azok területén vagy határaik közelében - olvasható a londoni intézmény honlapján.
A Nature Communications című folyóiratban publikált eredmények szerint a területek kevesebb mint 10 százaléka ad otthont jelenleg bármelyik vizsgált betolakodó fajnak, ami azt sugallja, hogy a védett területek általában véve hatékonyan védekeznek az idegen fajok ellen.
Ennek ellenére azonban csaknem az összes vizsgált területre fenyegetést jelenthet az invázió, ugyanis 99 százalékuk esetében a határaik 100 kilométeres körzetében már megtelepedett egy betolakodó faj, 89 százalékuknál pedig már a határaik 10 kilométeres körzetében találni egy-egy invazív populációt.
"Ezek az állatok megölhetik vagy versenyre kényszeríthetik az őshonos fajokat, elpusztíthatják természetes élőhelyüket" - mondta Tim Blackburn, a UCL professzora.
Hozzátette: az idegen fajok inváziója egyike azon öt legfőbb közvetlen tényezőnek, amely a biológiai sokféleség hanyatlásáért felelős világszerte, és a betolakodó fajok egyre gyorsabb ütemben szállnak meg új területeket.
A kutatók azt is megállapították, hogy a védett területek több mint 95 százaléka alkalmas környezetet biztosít ahhoz, hogy a vizsgált betolakodó fajok közül legalább néhány megvethesse a lábát.
A szakemberek szerint azok a védett területek adnak otthont nagyobb számú idegen fajnak, amelyek jobban ki vannak téve az emberi hatásoknak, például a közlekedés vagy a határaik közelében lévő nagy kiterjedésű települések miatt.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 20:47 Medve elől menekülve fulladt tóba egy 18 éves lány Hargita megyében
- 18:47 Viktor Janukovicsot további 15 év börtönre ítélték Ukrajnában
- 16:48 Óriási áramkimaradás bénította meg Spanyolországot és Portugáliát
- 14:56 Dunai hajóbaleset - megtalálták az eltűnt csepeli edző holttestét
- 12:53 NAV: hatszor bukott meg a próbavásárláson egy budapesti boltos
- 10:34 Négy év fegyházra ítéltek egy férfit, aki miatt halálra fagyott egy hajléktalan nő
- 8:37 Zöld utat kaptak a napfény tompítását célzó kísérletek
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06