Az unió eddigi legnagyobb próbatétele előtt áll
Rendszerszintű következményei lehetnek az adósságválságnak
A görög, ír és portugál adósságtörlesztési válságnak rendszerszintű következményei lehetnek az euróövezetben Mario Draghi, az olasz jegybank elnöke, az Európai Központi Bank elnöki posztjának várományosa szerint.
2011.05.31 14:30MTI"Az euróövezet gazdasági teljesítményének hat százalékát adó három ország szuverén adósságtörlesztési válságának rendszerszintű következményei lehetnek az euróövezetben" - mondta Mario Draghi egy jegybanki konferencián kedden Rómában, utalva a Görögországnak, Írországnak és Portugáliának juttatott több tízmilliárdos pénzügyi segélycsomagra. "Az európai gazdasági és pénzügyi unió létrejötte óta a legnagyobb próbatétel előtt áll."
"Az egyes országok költségvetési gyakorlatának szoros felügyelete, ami a három legnagyobb tagország kérésére az elmúlt évtized közepén fel lett lazítva, éppen akkor hiányzott a legjobban amikor a legnagyobb szükség lett volna rá" - mondta a jegybankelnök. "Ha mindenki komolyan vette volna az európai stabilitási paktumban rögzített szabályokat, akkor legalább tíz százalékponttal lett volna alacsonyabb az euróövezet GDP-arányos költségvetési hiánya a krízis előestéjén."
"Nincsenek csodaszerek" - figyelmeztette Draghi a kormányokat, felhívva figyelmüket az államadósság rendbetételének szükségességére. "Azért kell más országoknak támogatást nyújtani, hogy a piaci volatilitástól védetten legyen módjuk gazdaságaikat és pénzügyeiket rendbe tenni. Nem pénzek országok közötti újraelosztásáról van szó."
Draghi szerint az EKB feladata az árstabilitás középtávú megőrzése. "Ettől nem térítheti el sem a CDS-árazások alakulása, sem pedig egyes bankok már-már patológiai függése az EKB-finanszírozástól."
Draghi a lassú olasz gazdasági növekedésről szólva kifejtette, hogy a kormánynak az alacsony termelékenység, a gyenge munkaerőpiac, az infrastruktúra és az oktatás javításának oldaláról kellene megközelítenie a gazdasági növekedés gyorsításának problémáját.
A kormány tervét a kiegyensúlyozott költségvetési mérleg 2014-es elérésére megfelelőnek tartja, de felhívta a figyelmet a fűnyíróelv alkalmazásának hátrányaira a költségvetési kiadások csökkentésében, ami csak aláaknázná az egyébként is lassú gazdasági növekedést.
A Goldman Sachs egykori befektetési bankárát, közgazdász professzort, számos globális pénzügyi reform veteránját tekintik az EKB elnöki posztja várományosának. Mario Draghi formális kinevezésére az EU júliusi csúcstalálkozóján kerülhet sor.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
- 12:31 Ferenc pápa a szombat esti virrasztás előtt megjelent a Szent Péter-bazilikában
- 10:30 Kilencen sérültek meg az M7-esen a Pázmándnál történt balesetben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06