Rég nem látott szinten a mutató

Nagyot javult februárban az euróövezeti beszerzési index

A felülvizsgált januári 57,0 ponthoz képest februárra 58,4 pontra, 2006 júliusa óta nem látott szintre emelkedett az euróövezet előzetes összetett beszerzési menedzser mutatója - közölte a londoni Markit gazdaságkutató intézet hétfőn.

2011.02.21 10:40MTI

Elemzők 56,9 pontra számítottak. A szolgáltatási szektorra vonatkozó előzetes februári mutató 57,2 volt a januári 55,9 pontot követően, ami meghaladja az elemzők 
által várt 56,0 pontot. Az ipari termelés beszerzési menedzser indexe 11 éves csúcs közelébe lépett, a januári 57,3 után 59,0 volt az 
eurózónában.
   
"Az ipari termelés erőteljesen fejlődik. A szolgáltatások némiképp lemaradtak, de ez csak azt jelzi, hogy milyen elképesztő az ipari termelés bővülési üteme" - értékelte az adatokat Chris Williamson, a Markit vezető közgazdásza az intézet közleményében.
   
A hétfőn korábban nyilvánosságra hozott francia és német adatokról szólva Williamson elmondta: a különbség csökken a két ország között, ahogy az euróövezet többi tagállamához képest is kisebb az eltérés. A két államon kívüli ipari termelés is jelentősen növekszik".
   
A közgazdász szerint az összetett mutató februári értéke nagyjából 0,7 százalékos első negyedévi növekedésnek felel meg. Az eurózóna gazdaságai összesen 0,3 százalékkal bővültek az előző év utolsó negyedévében.
   
A felmérés foglalkoztatási mutatója  a januári, három havi mélypontot jelentő 52,1 pontról 52,8 pontra nőtt a februárra vonatkozó előzetes adatok szerint. Korábban nyilvánosságra hozott adatok szerint a munkanélküliség 10 százalékon stagnált decemberben az eurózónában.
   
Az ipari alapanyagok árindexe 85,7 pontra ugrott az előző havi 79,2 pontról, ami a felmérés 14 éves történetének legnagyobb ilyen értéke. Az infláció januárban - hivatalos előzetes becslések szerint - 2,4 százalék volt az euróövezetben, éves összehasonlításban.
   
A Markit gazdaságkutató cég több ezer menedzsert kérdez meg, amikor elkészíti a mutatót, amely 50 pont fölött a gazdaság élénkülését, az alatt visszaesését jelzi.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.