Üres zsebek, koplaló szocik?

Az MSZP-frakció csaknem felét érintheti a különadó

Az MSZP-frakció felének kell kifizetnie a végkielégítésekre vonatkozó 98 százalékos különadót, miután az új javaslat szerint öt évre visszamenőleg szednék be a pénzt. Persze az adó például fideszes politikusokat is érint. Sokan azt mondják, egyelőre kiszámítani sem tudják, hogy mennyit kell fizetniük, ráadásul vannak, akik annak idején a teljes összeget jótékonysági célra ajánlották fel.

2010.11.11 18:13MTI/MR1-Kossuth

Az Országgyűlés szerdán elfogadta a Lázár János-féle módosító indítványokat az alkotmányról, az alkotmánybíróságról, és a 98 százalékos különadóról. A szavazás körül vita bontakozott ki, mert a gépi voksolásnál egy szavazat hiányzott a szükséges kétharmados többséghez. Később négy kormánypárti képviselő közölte, hogy nem működött a szavazógépe, ezért nem tudott szavazni.

Az MSZP továbbra sem fogadja el a kormányoldal javaslatát a különadóról. Ha a tervezetet a jövő héten megszavazza az Országgyűlés, minden eszközzel fellépnek ellene, akár próbapert is indítanak - mondta a szocialista pártelnök.

Lázár Jánosnak is fizetnie kell, ha jelenlegi formában marad a 98 százalékos különadóról szóló jogszabály-tervezet. Nem kapott végkielégítést ugyan, de a szabadsága helyett inkább pénzt kért. Ezt is le kell adóznia. De nem csak neki kell pénzt utalnia az APEH-nak, hanem az 58 fős MSZP-frakció több, mint felének is.


Mesterházy Attila frakcióvezető-pártelnökre, akire volt államtitkárként vonatkozik majd a fizetési kötelezettség, azt mondja, a különadó kiszámításával kapcsolatban még vannak tisztázandó kérdések. Szanyi Tibor azt tervezi, hogy megkérdezi az adóhivataltól, mekkora összeget kell majd elutalnia. Szerinte egyébként a törvényjavaslat nem más, mint a két Gyurcsány-kormány és a Bajnai-kabinet vezető tisztviselőinek végigpofozása.

Hozzátette: miközben most néhány millió forintos összegeket minősítenek erkölcstelennek, miközben az első Orbán-kormány idején százmillió forintos végkielégítések is voltak. Veres János korábbi pénzügyminiszter azt mondta, amint megkapta a végkielégítését, rögtön továbbadta alapítványoknak, civil szervezeteknek, így pontosan nem is tudja, mekkora összeg után kellene fizetnie a 98 százalékos különadót.

Hiller István volt oktatási tárcavezető ugyancsak jótékony célra fordította a végkielégítését.

Szekeres Imre volt honvédelmi miniszter, Ficsor Ádám korábbi miniszter, Molnár Csaba, a Miniszterelnöki Hivatal volt vezetője és Burány Sándor korábbi államtitkár is úgy fogalmazott: az eddigi ismereteik alapján egyelőre nem tudták kiszámolni a várhatóan rájuk vonatkozó különadó összegét. Ujhelyi István parlamenti alelnök furcsának nevezte, hogy a mai világban születhetnek ilyen döntések, de - mint mondta - törvénytisztelő állampolgárként be fogja azt fizetni. Az összeget még ő sem számolta ki. Vadai Ágnes volt államtitkár azért nem tudta megmondani, hogy nála mi a helyzet, mert munkaügyi perben áll a honvédelmi tárcával.

Szűcs Erika, korábbi szociális miniszter jelezte, rá nem vonatkozik a különadó, távozásakor ugyanis nem kapott végkielégítést, mivel kevesebb, mint egy évig volt tárcavezető.

Hasonlóan nyilatkozott Molnár Gyula, aki nyolc évig volt a XI. kerület polgármestere. Mint mondta, a jelenlegi szabályok alapján háromhavi végkielégítést kapott, ami nem éri kétmilliós összeghatárt.

Bajnai Gordon volt kormányfő a távozásakor háromhavi fizetést és szabadságmegváltást is kapott, összesen bruttó 8,2 millió forintot. Miután befizette a járulékokat és adókat, a nettó összeget jótékony célra fordította: egy gyermekeket támogató alapítványnak és több oktatási intézménynek utalta át pénzt. A kormányszóvivői iroda 2009 áprilisában Gyurcsány Ferenc lemondása után azt közölte az MTI-vel, hogy a politikusnak hathavi illetménnyel megegyező juttatás, 9 millió forint járt.

Sajtóhírek szerint emellett 7,67 millió forint szabadságmegváltást is kapott. A kormányszóvivői iroda akkori tájékoztatása szerint Gyurcsány Ferenc is jótékony célra fordította a végkielégítést és a szabadságmegváltás miatt kapott összeget is.

Több olyan volt miniszternek is kell majd várhatóan különadót fizetnie, akik ma már nem politikusok.


A tervezett szabályok vonatkoznak az első Gyurcsány-kormány több tagjára: Somogyi Ferenc volt külügyminiszterre, Kóka János korábbi SZDSZ-es gazdasági tárcavezetőre, Rácz Jenő volt egészségügyi miniszterre - aki most a Kórházszövetség elnöke -, Magyar Bálint korábbi szabad demokrata oktatási tárcavezetőre, Petrétei József volt igazságügyi miniszterre, Kovács Kálmán korábbi informatikai tárcavezetőre, Baráth Etele volt tárca nélküli miniszterre, valamint Bozóki András akkori kulturális tárcavezetőre.


A tervezett különadó a második Gyurcsány-kormányból érintheti Gráf József korábbi agrárminisztert, Horváth Ágnes volt szabad demokrata egészségügyi tárcavezetőt, Persányi Miklós akkori környezetvédelmi minisztert, Szilvásy György volt titkosszolgálati minisztert és Draskovics Tibort, aki 2005-től 2009-ig három különböző miniszteri posztot is betöltött. Göncz Kinga EP-képviselő is kapott miniszterként bruttó 7,7 millió forint végkielégítést a Gyurcsány-kormány távozásakor.A jelenlegi szabályok szerint legfeljebb hat havi illetményüknek megfelelő juttatást kaphatnak a távozó állami vezetők.

A tisztségüket három évnél rövidebb ideig betöltők három havi összegre jogosultak, míg a hivatalukban kevesebb mint egy évig dolgozóknak nem jár juttatás.

A vezető köztisztviselőknél, az államtitkároknál és a minisztereknél csak akkor váltható meg pénzben a ki nem vett szabadság, ha a jogviszonyuk megszűnik.

A szabadságmegváltás összegét a ki nem adott szabadnapok száma és az adott állami vezetőnek a jogviszony megszűnésekor irányadó - a törvényben meghatározott mértékű - illetménye, vagyis átlagkeresete határozza meg. A kormány tagjainak és az államtitkároknak 40 nap szabadság jár egy évben.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.