4,4 százalék lesz a deficit?

Orbán a kampányzárás miatt birkózik a számokkal?

Orbán Viktor szerint nem stimmel a 2009-es költségvetési hiány; a tavalyi büdzsében szereplő 3,9 százalék helyett ugyanis "a mostani tudásunk szerint" 4,4 százalék lesz a deficit.

2010.10.01 11:53MTI

A miniszterelnök csütörtökön a TV2 Tények Este című műsorának adott interjúban azt mondta, ez a különbözet jóval több mint százmilliárd forintot jelent, amelynek sorsát fel kell deríteni. Hozzátette, mindezt kénytelenek voltak közölni Brüsszellel is. Megjegyezte: így a 2010-es költségvetés kiindulópontja nem az, mint ami a törvényben szerepel. A szakértők csütörtökről péntekre virradó éjszaka azon dolgoznak, hogy elemezzék, mi következik ebből az eltérésből. A Nemzetgazdasági Minisztérium pedig október 1-jére, péntekre ígérte, hogy a szeptember havi költségvetési állapotról be tud számolni annak függvényében, hogy csütörtök éjfélig a bankok mennyiben fizették be az esedékes bankadót - fejtette ki Orbán Viktor. Arra a kérdésre, hogy az energia- és a távközlési szektor számíthat-e "pótadóra", azt felelte: "azt nem tartom elképzelhetőnek, hogy az emberek fizetnek pótadót".


Az egykulcsos adórendszer bevezetésének időpontjával kapcsolatban elmondta: a politikai döntés az, hogy 2011. január 1-jétől Magyarország valaha volt legalacsonyabb adókulcsával működő, arányos, egykulcsos adórendszer legyen úgy, hogy egy családi adózási elemet is tartalmazzon. A kieső adóbevételek pótlását firtató felvetésre Orbán Viktor úgy reagált, ez egy örökzöld vita.

A közép-európai arányos adórendszerek bevezetésének az a tapasztalata, hogy alacsonyabb kulccsal több bevételt gyűjtenek a kormányok - fejtette ki, hozzátéve ugyanakkor, hogy egyetért azokkal, akik azt mondják, a világgazdaság ma sérülékeny, ezért egy tartalékot kell képezni. A miniszterelnök egy külön alap formájában javasolja majd ezt a költségvetésben létrehozni. "Legyen egy államadósság-csökkentési és adóreformalap" - mondta. Arra a kérdésre, hogy milyen összegről lehet szó, úgy válaszolt, "várjuk meg az október 15-ét, amikor a kormány erről dönt". Elmondta: az adójóváírást úgy próbálják kivezetni a rendszerből, hogy senki se járjon rosszul. A kormányfő szeretné ezt egy év alatt megtenni, de erről folyik egy komoly szakmai vita, amelyet a parlament zár majd le.

A minimálbér adózni fog, de úgy akarják alakítani a minimálbér adózását, hogy közben senki ne találjon kevesebbet a borítékban, mint most - jelentette ki a kormányfő.

Orbán Viktor kérdésre válaszolva ismét szólt az önkormányzatok és az állam közötti feladatmegosztásról. Álláspontja szerint például a kormány jobban - gazdaságosabban és jobb színvonalon - meg tudná szervezni az ország teljes egészségügyi, kórházi ellátását, mint ahogyan ma széttagoltan teszik az önkormányzatok.

Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy mivel ezek az önkormányzatokhoz tartozó intézmények, sorsukról elsősorban mégis a helyhatóságoknak kell dönteniük. Az önkormányzati választással kapcsolatban a miniszterelnök úgy fogalmazott, "nagy pillanatokat élhetünk át vasárnap este", hiszen például Budapesten az 1940-es években volt utoljára nem kommunista vagy liberális főpolgármester.

Bár képviselőket és polgármestereket választanak az emberek, szerinte "valahogy az országban ott van az is, hogy ez egy értékelő szavazás, tehát véleményt akarnak mondani a kormány négy hónapos működéséről is".

A miniszterelnök bízik benne, hogy kiderül: a parlamenti választáson tapasztalt átrendeződés egy hosszabb folyamat kezdőállomása volt. "Egy húron pendül velünk az ország" - mondta.

Oszkó: nincs új, az idei büdzsét befolyásoló tétel

Oszkó Péter szerint nincs olyan ismeretlen tétel, pénzforgalmi szám, amely most került volna elő és megváltoztatná az idei évi költségvetés viszonyszámait.

A volt pénzügyminiszter azzal kapcsolatban nyilatkozott az MTI-nek, hogy pénteken a KSH korrigálta a 2009. évi adatokat: a kormányzati szektor "maastrichti" hiánya tavaly a nemzeti számlák előzetes adatai alapján 1.136 milliárd forint volt, a GDP 4,4 százaléka, szemben a korábban közölt 4,0 százalékkal (1.035 milliárd forint).

Oszkó Péter Orbán Viktor megszólalásával kapcsolatban leszögezte: az éves, normális eljárási rend része, hogy az év végi tényleges pénzforgalmi adatok ismeretében a következő év márciusában előzetes, szeptemberre pedig végleges eredményszemléletű számítás kerül nyilvánosságra. Mint mondta, előfordul, hogy technikai elszámolási szabályok miatt, így amiatt, hogy melyik évben mit, milyen összegben kell elszámolni, a március és a szeptemberi adat között eltérés van.

Emlékeztetett arra, hogy ez történt 2009-ben is, amikor a 2008-as notifikációt 2009 szeptemberében véglegesítették, és akkor az uniós támogatások időzítése, és egyéb kérdések miatt a 3,4 százalékos hiány 3,8 százalék lett.

De ez nem jelenti azt – mutatott rá -, hogy bármilyen ismeretlen tétel került elő, a pénzforgalmi adatok semmilyen módon nem változnak, azok ismertek és véglegesek voltak év végén.


A Bajnai-kormány volt pénzügyminisztere aláhúzta: nem változik az a szám, hogy ténylegesen mennyi pénz ment ki és mennyi folyt be a költségvetésbe, uniós statisztikai elszámolási folyamatról van szó, amelynek eredményét mindig csak a következő év szeptemberében lehet látni.

"Nem kerülhet elő ismeretlen tétel, amely hatással lehetne az idei büdzsére" – hangsúlyozta, nyomatékosítva: nincs ismeretlen pénzforgalmi szám, ami most került volna elő és megváltoztatná az idei évi költségvetés viszonyszámait.

Felhívta a figyelmet arra, hogy az idei évet még tehermentesítheti is, ha a tavalyi évi hiányszám változása azért következik be, mert uniós statisztikusok bizonyos költségtételeket, vagy bevételeket nem idénre, hanem tavalyra kérnek elszámolni.

A 2008-as eredményszemléletű számok változása tehát azt jelenti - magyarázta -, hogy ha egy 2009-s "romlás" befolyásolja a 2010-es büdzsét, akkor azt csak kedvezően teheti ezt meg, mert azt jelenti, hogy valamilyen idénre tervbe vett tételt mégiscsak tavalyra számol el a kormány - mondta Oszkó Péter.

A márciusi előzetes, a szeptemberi végleges notifikáció természetes folyamat, ebben nincs újdonság - szögezte le a volt tárcavezető, aki szerint e folyamatnak a hangsúlyozása a miniszterelnöki nyilatkozatban feltételezhetően "kampányzáró" megszólalás.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.