Úszni fogunk a sárga csekkben

Emelkedő vízdíj: előkelő helyen a főváros

Sajtónformációk szerint 3,5 százalékos tarifaemelést szeretne a Fővárosi Vízművek, miközben újsághirdetésben pontosítja a National Geographicban megjelent cikket, amelyben a világ városainak vízdíját hasonlították össze.

2010.09.28 13:33MR1- Kossuth

Eszerint Budapest ezüstérmes, vagyis itt a második legmagasabb ez a díj. Csakhogy az összeállításban a budapesti összegnél a csatornadíj is szerepel, ami a vízművek szerint megtévesztő. Szerintük 19 európai városból „csak” a hetedikek vagyunk.

A fogyasztókat nem érdekli, hogy hány cég kasszájába megy a pénz, amelyet befizet egy köbméter vízért – magyarázta a Krónikának a magazin főszerkesztője, miért nem különítették el a víz és csatornadíj összegét, és miért nem csak a vízdíjat tüntették fel.

Schlosser Tamás azt mondta: jelen esetben két cég osztozik az összegen: a Fővárosi Vízművek és a Csatornázási Művek. Hasonló módszert alkalmaznak egyébként Koppenhágában is – jegyezte meg.

A bontásban nyilvánvalóan különböző forrásból különböző adatok származtak, de nálunk nem lehet külön vízdíjat fizetni, csak víz- és csatornázási díjat egyben, és a fogyasztó nem is teheti meg, hogy ebből kihátráljon és mondjuk csak a vízdíjat fizesse, a csatornadíjat nem. Ezért úgy éreztük korrektnek, hogyha a lakosság által fizetendő egy köbméter árát egybevonva tüntetjük fel – mondta a főszerkesztő.


Ettől függetlenül az újság következő számában, a fórum rovatban helyet kap a vízművek álláspontja is. Schlosser Tamás hangsúlyozta: a magas vízdíj nem ördögtől való, hiszen olyan véges környezeti forrásról van szó, amellyel feltétlenül takarékoskodni kell.

A fővárosi vízművek szóvivője ugyanakkor azt mondja: nem igaz, hogy nálunk különösen sokat kellene fizetni a vízért, hiszen 19 európai városból csak a hetedikek vagyunk. Lévai Zsuzsanna szerint az a probléma, hogy nagyon sokan hivatkoznak erre a lapban megjelent, megtévesztő információra. Ezért sem várták meg, hogy megjelenjen a helyreigazítás az újságban. Maguk léptek, és a pontosítást hirdetés formájában jelentették meg egy napilapban.

Budapesten idén bruttó 227,90 forintba, vagyis kicsivel több mint egy dollárba kerül egy köbméter ivóvíz. Ezzel szemben az összeállításban már 2009 tekintetében közel három dolláros vízdíjat tüntetett fel a National Geographic, aminek egészen egyszerű oka van: a víz- és a csatornadíjat együttesen szerepeltették, szemben a többi várossal, ahol csak a vízdíj jelent meg – magyarázta Lávai Zsuzsanna.

A vízművek nem fordul bírósághoz, mert bízik abban, hogy a National Geographic - ígéretéhez híven - a következő számában megjelenteti a cég álláspontját. Egyébként információink szerint a vízművek 3,5 százalékos drágítást javasol majd az új fővárosi közgyűlésnek.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.