Durva pénzinjekció

Maradt a fél százalékos brit jegybanki kamat, de leáll a "bankóprés"

A jelenlegi történelmi mélyponton, fél százalékon hagyta irányadó kamatát csütörtöki ülésén a brit jegybank, viszont leállította a "bankóprést", vagyis a gazdaságélénkítő célú pénzinjekciót. Mindkét döntés megfelelt az elemzői várakozásnak

2010.02.04 14:52MTI

A Bank of England (BoE) - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság központi bankja - tavaly március óta tartja fél százalékon a kamatszintet.

Az akkor végrehajtott fél százalékpontos csökkentés 2008 októbere óta a hatodik volt. A pénzügypolitikai enyhítési kurzus 5 százalékról indult, vagyis a brit központi alapkamat eddig 4,5 százalékponttal csökkent a 2008 őszi legutóbbi csúcsszintről. A BoE kamatszintje tavaly januárban döntött mélységi rekordot. Az akkori csökkentéssel 1,50 százalék lett kamatszint; az 1694-ben alapított Bank of England alapkamata korábban soha nem ment 2 százalék alá. A brit jegybanknak most azonban két ellentétes irányú folyamat között kell egyensúlyoznia: az egyik a brit gazdaság már javuló, de még mindig rendkívül vérszegény teljesítménye, a másik az erősen felfelé tartó infláció.

A brit recesszió - utolsóként a legnagyobb fejlett ipari gazdaságok közül - valószínűleg véget ért. A statisztikai hivatal által január végén, első becslésként közzétett adatok szerint a brit hazai össztermék (GDP) 2009 negyedik negyedében 0,1 százalékkal nőtt az előző három hónapról; 2008 azonos időszakával összehasonlítva 3,2 százalékkal csökkent.

Ezek is azonban sokkal rosszabb adatok voltak az előzetes várakozásnál: az elemzői konszenzus fél százalék körüli negyedéves növekedést és 3 százalék alatti éves visszaesést valószínűsített a tavalyi utolsó negyedre. A brit gazdaság összteljesítménye hat negyedéven át folyamatosan zsugorodott; a recesszió 2008 második negyedévében kezdődött. Ilyen hosszú visszaesésre még nem volt példa Nagy-Britanniában azóta, hogy a statisztikai hivatal 1955-ben elkezdte a rendszeres negyedéves GDP-kimutatások közlését. A visszaesés mértéke is rekordot döntött.

A legutóbbi csúcsérték - 2008 eleje - és a tavalyi harmadik negyedévi mélypont között összesen 5,9 százalékkal, a tavalyi naptári év egészében 4,8 százalékkal esett a brit GDP-érték; a hasonló adatsorok közlésének kezdete óta nem volt példa ilyen mértékű GDP-mínuszokra a brit gazdaságban. 

Mindeközben azonban rekord ütemben, egy teljes százalékponttal nőtt az éves összevetésű infláció tavaly decemberben Nagy-Britanniában. A mutató a kormány által megszabott 3 százalékos felső tűréshatár közelébe, 2,9 százalékra emelkedett, főleg az erőteljes bázishatások, valamint az üzemanyagár-emelkedés miatt.

Ebben a vegyes környezetben döntött úgy csütörtökön a Bank of England, hogy nem változtat rekord mélységű alapkamatán, viszont nem is terjeszti ki a gazdaságélénkítő célú likviditásteremtő programot, vagyis a kvantitatív enyhítést. A brit jegybank - alapítása óta első ízben - tavaly tavasszal kezdett kvantitatív enyhítésbe. Ennek végleges kerete - többszöri bővítés után - 200 milliárd font (60 ezer milliárd forint) volt, de a BoE pénzügypolitikai tanácsa csütörtökön úgy döntött, hogy a keretet egyelőre nem bővíti tovább.

Ez azt is jelenti, hogy leállt a jegybanki likviditásinjekció, mivel a 200 milliárd fontos keret már kimerült. A kvantitatív enyhítés lényege az, hogy az e módszerhez folyamodó jegybankok "új pénzt" teremtenek - jóllehet ez fizikai valójában, bankjegyek formájában nem jelenik meg -, és ebből vásárolnak elsősorban államkötvényt. A Bank of England azonban a pótlólagos likviditásból juttatott közvetlenül a reálgazdaságba is, vállalati adósságpapírok vásárlása révén. Az erősen inflációveszélyes módszert súlyosan recessziós időszakokban lehet alkalmazni, főleg olyankor, ha a gazdasági visszaesést deflációs kockázat is kíséri. A defláció - a lakossági ingatlanszektor jelzálog- és egyéb költségeit is tartalmazó, szélesebb merítésű kiskereskedelmi árindex (RPI) szintjén - tavaly meg is jelent a brit gazdaságban, de most már ez az ármutató is pozitív.

A Bank of England azonban csütörtöki közleményében egyértelmű utalást tett arra, hogy nem zárkózik el az újabb likviditási injekciótól, ha ezt a gazdaság állapota indokolja.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.