A piac és az MNB is elégedett a forint árfolyammal

Az MNB 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot

Két javaslat volt a kamatcsökkentésre, 25 bázispontos és 50 bázispontos a monetáris tanács kamatdöntő ülésén. Meggyőző többség szavazott a 25 bázispontos mérséklésre - mondta Simor András, a jegybank elnöke a hétfői tájékoztatóján.

2010.01.26 07:01MTI

Az ország kockázati megítélésétől függ a további kamatcsökkentés, ezért "ha a választási kampány lecsapódik Magyarország kockázati megítélésére, akkor ezt a tanács döntéseinél figyelembe fogja venni, ha pedig nem csapódik le, akkor azt fogja figyelembe venni" - felelte Simor András, az MTI kérdésére.

Az infláció 1-2 éves időhorizonton számottevően elmaradhat a 3,0 százalékos céltól, ezért a monetáris tanács kamatdöntését a nemzetközi pénzpiacok kockázati étvágya és Magyarország országkockázatának alakulása határozza meg - mondta Simor, hozzátéve, hogy decemberben azért lassította a korábbi 50 bázispontról 25 bázispontra a kamatcsökkentés ütemét a tanács, mert a befektetők kockázati étvágya gyengült, és Magyarország kockázati felárai megugrottak a nemzetközi pénzpiaci helyzet változása nyomán.

"Mivel januárban alapvetően nem változott a helyzet, ezért maradt a 25 bázispontos lépés" - fűzte hozzá. Az inflációs cél 2009-ben ugyan nem teljesült, de a monetáris tanács szerint a 2009-es inflációs folyamatok markáns változást hoztak a korábbi időszakhoz képest: megtört az előző évekre jellemző "inflációs tehetetlenség", elérhető közelségbe került az inflációs cél.

Az adóemeléseket megelőzően, 2009 első félévében az éves árindex gyakorlatilag megfelelt az inflációs célnak; a változékony áralakulású tételeket kiszűrő maginfláció január és június között átlagosan 3,2 százalék volt. Az elmúlt év második félévében az adóváltozás hatásától tisztított, rövidbázisú indexek tartósan cél alatti inflációs folyamatokat jeleztek.

A mély gazdasági visszaesés következtében mérséklődő kereslet jelentős dezinflációs hatást fejt ki, egyúttal csökkenti a magas infláció beragadásának kockázatát is. A monetáris tanács a jövőben is mindent megtesz annak érdekében, hogy a magyar gazdaság az árstabilitás irányába tudjon továbblépni - áll a testület közleményében.

A monetáris tanács megítélése szerint a magyar gazdaság a tavalyi mély recessziót követően 2010 közepétől állhat ismét növekedési pályára. A magyar gazdaság dinamikáját a lassan élénkülő külföldi és a tovább zsugorodó belföldi kereslet ellentétes tendenciái határozzák meg. Ennek eredményeként a folyó fizetési mérleg egyensúly közeli állapotba került. A tartósan gyenge belső kereslet következtében a magyar gazdaság kilábalása csak késve követheti a fejlett országok és a régió más gazdaságait.

A nemzetközi befektetői hangulat és ezzel összhangban a hazai pénzügyi eszközök megítélésének decemberben tapasztalt romlása nem folytatódott. Az államadósság fenntarthatóságával kapcsolatos befektetői aggodalmak azonban több fejlett ország esetében továbbra is napirenden vannak. Magyarország magas államadósságának és külső sokkokkal szembeni sebezhetőségének mérséklése érdekében különösen fontos a hosszú távon fenntartható, fegyelmezett költségvetési politika - hívta fel ismételten a figyelmet a tanács. Nem lépett ki az elmúlt napokban kialakult árfolyamtartományból a forint az MNB kamatvágását követően: az eurót délután negyed ötkor 271,88 forinton jegyezték a bankközi devizakereskedelemben a péntek délután négy órai 272,03 forint után.

A dollárt 192,19 forinton jegyezték hétfőn délután 1,4140 dolláros euró árfolyam mellett a pénteki 192,73 forint és 1,4117-es euró/dollár kurzus után. A svájci frank jegyzése 184,51 forint 185,00 forint után, 100 japán jen pedig 213,45 forint 213,50 után.

A kereskedők szerint a piac is és az MNB is "meg van elégedve" a 270 forintos euró árfolyam környezetében ingadozó forint árfolyammal. A Fidesz szerint az elmúlt egy évben a Magyar Nemzeti Bank és az MSZP-kormány alkalmatlansága és elhibázott gazdasági-monetáris politikája együttesen okozták Magyarország minden eddiginél mélyebb válságát. Szijjártó Péter, a Fidesz elnöki stábjának vezetője közleményében hangsúlyozta, hogy az idő a Fideszt igazolta.

"Ma a Fidesz által szorgalmazott 6 százalék lett az alapkamat. Ám ezt egy éve kellett volna megtenni - egy lépésben!" - szögezte le Szijjártó, aki szerint ha akkor elfogadták volna a Fidesz javaslatát, most nem lenne Magyarországon 150 ezerrel kevesebb munkahely, nem lenne 10 és fél százalék a munkanélküliség, és nem lenne 8 százalékos a gazdasági visszaesés.

Indokoltnak tartották a monetáris tanács óvatos, 25 bázispontos csökkentését magyar elemzők, akik szerint az irányadó ráta év közepére 5,5 százalékra süllyedhet, és akkor sem emelkedik szükségszerűen, ha a nagy nyugat-európai, amerikai jegybankok kamatemelésbe kezdenek. Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint az alapkamat 5,5 százalékra csökken március-áprilisra, két lépésben.

Ezen a szinten pedig hosszabb távon bennragadhat, elsősorban az országgyűlési választások miatt. Londoni elemzői vélemény szerint a több évi mélységi rekord elérése után is van még mód a magyar jegybanki kamatszint további csökkentésére. Christine Li, a Moody,s Investors Service nemzetközi hitelminősítő gazdaságelemző szolgálatának - Moody,s Economy.com - londoni közgazdásza szerint a magyar gazdaság 2010 közepéig recesszióban marad az "igen feszes" költségvetési politika és a viszonylag magas hitelköltségek miatt.

A magyar adósság iránti piaci kereslet azonban változatlanul jó, és az erősödő befektetői érdeklődés révén Magyarország a tőkepiacról is fedezni tudja finanszírozási igényeit. Ebben a környezetben már nem szükséges, hogy a jegybank nagyon magasan tartott hitelköltségekkel biztosítsa a befektetői keresletet - hangsúlyozta Christine Li.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.