10,5 százalék volt a ráta, lehet 11 is hamarosan
Újra csúcsokat döntöget a munkanélküilség
Piaci elemzők a munkanélküliségi ráta további növekedését várják a következő hónapokban, s úgy vélik, hogy 11 százalék körül tetőzhet az állástalanok aránya az első vagy a második negyedévben.
2010.01.06 09:19MTIA Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán közölt adatai szerint tovább nőtt a munkanélküliség 2009 szeptember-novemberében, a ráta 10,5 százalék volt, magasabb mint az augusztus-októberi 10,4 százalék. Augusztus-októberhez képest 5.500-zal nőtt a munkanélküliek száma, mivel a foglalkoztatottaké 800 fővel csökkent és 4.700 új álláskereső jelent meg a munkaerő piacon szeptember-novemberben az előző három hónapos periódushoz képest.
Barta György, a CIB Bank Zrt. vezető elemzője szerint nem volt meglepő a növekedés, sőt 2009 október-decemberre további emelkedés várható. Hozzáfűzte: a szeptember-novemberi ráta azért is emelkedett, mert az adatokból kikerültek a szezonális hatások, amelyek a nyári idénymunkák miatt javították a mutatót. A szakember szerint kérdéses, hogy mikor fordul csökkenésbe az állástalanok aránya, mivel 2010-ben valószínűleg még túl lassú lesz a gazdasági növekedés ahhoz, hogy kellő számú munkahelyet teremtsenek. Ezzel párhuzamosan a fejlett piacokon is folytatódik a munkaerőpiaci romlás, s a jelenlegi fiskális ösztönzők - mint például a részmunkaidős támogatások - kifutásával tovább nőhet a munkanélküliség.
Barta György úgy vélte, az idén az első negyedévben még mindenképpen, de akár az első hat hónapban is tovább nőhet a ráta. Az elemző 2009 év végére 10,7 százalékos munkanélküliséggel számol.
Elmondta: további bizonytalanságot okozhat a munkaerőpiacon az, hogy a választások után az új kormány milyen intézkedéseket tesz az inaktívak számának csökkentésére. Ugyanakkor az ilyen intézkedéseknek a fiskális kényszerek miatt kevés tere van - tette hozzá az elemző. Javíthat a helyzeten, ha a magyar termékek felvevőpiacán megnő a kereslet, hiszen ekkor legalább az exportorientált ágazatokban nőhet a foglalkoztatottság. Török Zoltán, a Raiffeisen Bank Zrt. elemzője szerint is nő a következő hónapokban a munkanélküliek száma.
A szakember szerint 11 százalékon tetőzik majd az idei első negyedévben a mutató, amely az első három negyedévben ezen a szinten stabilizálódhat, így csökkenés majd csak 2010 utolsó hónapjaiban várható. Az idei év végére 10,5 százalékos rátát vár a Raiffeisen elemzője, aki szerint az állástalanok arányának határozottabb csökkenésére csak 2011-ben lehet számítani.
Hangsúlyozta: a 2010 második felére várt gazdasági növekedés és az annak nyomán valószínűleg növekvő termelés nem feltétlenül jár majd együtt a foglalkoztatottság emelkedésével. Ennek oka, hogy a cégek a szükségesnél kisebb mértékben építették le munkaerejüket.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
- 12:31 Ferenc pápa a szombat esti virrasztás előtt megjelent a Szent Péter-bazilikában
- 10:30 Kilencen sérültek meg az M7-esen a Pázmándnál történt balesetben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06