Aláírták a szándéknyilatkozatot

Megkapja a 17,4 milliárd forintos mentőövet a BKV!

Aláírta Bajnai Gordon miniszterelnök, Demszky Gábor (SZDSZ) Budapest főpolgármestere és Horváth Csaba (MSZP) kormánymegbízott a BKV fenntartható finanszírozásának feltételeiről szóló szándéknyilatkozatot szerdán. A Fidesz szerint a következő kormányt és fővárosi városvezetést terhelik a megállapodással, a BKV egyik szakszervezete pedig örvendetesnek nevezte a megállapodást.

2009.12.23 18:45MTI

A dokumentum szerint a központi büdzsé 2010-ben - több részletben - összesen 17,4 milliárd forint vissza nem térítendő többletet biztosít a főváros útján a BKV működéséhez a fogyasztói árkiegészítésen és a normatív támogatáson túl. Ezen felül a kormány ötmilliárd forintnyi hitelgaranciát vállal. A főváros vállalta, hogy a költségvetésébe betervezett 10 milliárd forint tőkepótló támogatáson felül ötmilliárddal támogatja a BKV-t jövőre, 2011-ben pedig ezt a támogatáson felüli összeget tízmilliárdra emeli.

Az aláírás után Bajnai Gordon úgy vélekedett, legalább három oka van, hogy a kormánynak most, karácsony előtt is foglalkoznia kell a BKV dolgaival. Az egyik, hogy legyen működőképes, európai színvonalú tömegközlekedés Budapesten; a másik ok a közpénzek felhasználásának átláthatósága; a harmadik pedig a gazdálkodás eredményessége, vagyis az, hogy "ne egy feneketlen vagy lyukas zsákba töltsük az adófizetői pénzeket" - sorolta. A kormányfő ugyanakkor rámutatott arra, hogy a BKV számára a többletpénz feltételekhez kötött. A legfontosabb feltétel az átláthatóság biztosítása, a másik pedig a hatékonyság - mondta.

Demszky Gábo
r úgy fogalmazott, hogy a szerdai megállapodás a politikamentes működés feltételeit teremti meg. A főpolgármester felidézte, az elmúlt években szinte mindig politikai alkukkal teremtették elő azt a pénzt, amellyel a BKV szolgáltatása működőképes lehet. Hozzátette, hét miniszterelnökkel és húsz pénzügyminiszterrel tárgyalt már ebben az ügyben. Véleménye szerint a BKV hiányának az az alapvető oka, hogy az utazóközönség, a kormány és a főváros nem fizeti ki azt a szolgáltatást, amelyet a közlekedési társaság nyújt.

Horváth Csaba
a tájékoztatón azt mondta: egy új szövetség jött létre, amely az utazóközönség érdekében született. Mint fogalmazott, a szándéknyilatkozat megteremti a lehetőségét annak, hogy a jövőben a BKV szocialista nagyvállalat helyett egy korszerűen gazdálkodó vállalattá nőhesse ki magát.

György István, a Fidesz fővárosi frakcióvezető-helyettese úgy reagált: a szándéknyilatkozat a következő kormányra és fővárosi városvezetésre ró terheket. A csomag jelentős részét képező fizetési kötelezettségek csak április utánra, a választásokat követő időszakra vonatkoznak. Ezeket a terheket az új városvezetésnek kell majd vállalnia - hívta fel a figyelmet. György István újságírói kérdésre válaszolva elmondta azt is: elismerik, hogy a BKV problémáira az azonnali tőkeinjekció a megoldás, és azt is szükségesnek nevezte, hogy a kormány beszálljon a finanszírozásba, mert a fővárost ezt egyedül nem képes megoldani.

Gulyás Attila
, a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének elnöke az MTI-nek szerdán úgy reagált: önmagában a megállapodás aláírása örvendetes, mert sok éves mulasztást tudtak most pótolni. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy nem lenne kívánatos, ha a támogatásért cserébe lehetetlen követelményeket támasztanának, vagy ha a kispénzű emberek juttatásait vonnák el.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.