5,5 százalékos alapkamat 2010 közepén

A forint erősödése túlszárnyalta a várakozásokat

A forint a várakozásoknak megfelelően, sőt azokat túlszárnyalva erősödött tegnap az euróval szemben.

2009.12.11 12:27ma.hu

Már a délelőtt folyamán 272-ig lejöttek a jegyzések, sőt az alatt, 271.50 környékén is járta kurzus annak hatására, hogy a hét vége felé enyhülni kezdett a hét eleji erős eladói nyomás a nemzetközi részvénypiacokon és javult a kockázatvállalási kedv. Az is erősítette a forintot, hogy Bihari Péter monetáris tanács tag a lassabb ütemű, a 25 bázispontos monetáris lazítás mellett érvelt egy tegnapi nyilatkozatában. Arra hivatkozott, hogy amennyiben a kamatvágás túlzottan előreszalad, akkor egy váratlan befektetői hangulatromlás következtében drasztikusan gyengülhet a forint is, ami mindenképpen elkerülendő.

Mostanra 272.70-ig tértek vissza az euró/forint jegyzések, a nap későbbi részében a délutáni amerikai makroadatoktól függően a 271-274-es sávba várjuk a kurzust. A tegnapi 12 hónapos (D101215) diszkont-kincstárjegy aukción az értékesítésre meghirdetett 40 milliárd forintnyi mennyiségre 65.31 milliárd forintnyi vételi ajánlat érkezett, a kibocsátó az eredetileg meghirdetett mennyiséget fogadta el. A lefedettség 1.87-szeres, az aukciós átlaghozam 6.04 százalékos lett. Az aukciós átlaghozam 4 bázisponttal magasabb a legutóbbi kibocsátás átlaghozamánál és 3 bázisponttal alacsonyabb az előző napi 12 hónapos referenciahozamnál. A mai aukción az elfogadott ajánlatok hozama 5.92 és 6.09 százalék között szóródott. A másodlagos állampapírpiacon a hozamgörbe egyelőre mérsékelten, 3-10 bázisponttal tolódott fentebb tegnap a negatívabb befektetői hangulat következtében.

A nyugat-európai börzék a tegnapi nap folyamán végig megtartották növekményüket. 0.5 százalékos plusszal indítottak, jártak 1.5 százalékkal fentebb is, de a napot, 1 százalékos zöld tartományban fejezték be. Leginkább a hét első három napján – a görög leminősítés és a spanyol negatív kilátásokra való módosítás következtében – megvalósult lejtmenet utáni korrekciónak volt betudható mindössze a csütörtöki korrekció, hatalmas eufória nem alakult ki.

A Bank of England 0.5 százalékon változatlanul hagyta az alapkamat szintjét és változatlan 200mrd fontos összegben folytatja az eszközvásárlási programját is. Sőt azt is előirányozta, hogy a februári kamatdöntő ülésig, a legfrissebb inflációs riport megjelenéséig és egyben a fenti program kifutásáig várhatóan nem is változtat ezen álláspontján.

A svájci jegybank is hasonlóan tett, az 0.25 százalékon hagyta változatlanul az alapkamat szintjét, igaz a mennyiségi lazítást illetően már az eszközvásárlási program befejezése mellett tette le a voksot, tehát a BoE-nél hamarabb kívánja elkezdeni és megvalósítani az exit stratégiáját. Sőt a frank erősödésével kapcsolatban is engedékenyebbnek mutatkozott és most már csak a kifejezetten drasztikus erősödés megfékezése céljából kíván nyílt piaci intervenciót végrehajtani. Célárfolyamot nem jelölt meg.

A Wall-Street 0.6-0.7 százalékkal emelkedett csütörtökön, ami alapvetően a vártnál jobb tartós munkanélküli segélykérelmi számok miatt valósult meg. Igaz, a friss munkanélküli segélykérelmek száma az elemzői konszenzusnál magasabb lett (460 ezer helyet 474 ezer), de a tartósan segélyen élők száma meglepő csökkenést mutatott. 5,465 millióról 5,157 millióra esett a számuk, jócskán alulmúlva az 5,440 milliós előrejelzést. Ezek mellett szintén pozitív volt, hogy az októberi amerikai külkereskedelmi mérleg hiánya is kisebb lett a várakozásoknál.

Az ázsiai piacok a héten eddig tapasztalt esésüket némileg kompenzálták pénteken és 0.7-2.5 százalékkal zártak fentebb az előző napi záró-értékeiknél. Ennek elsősorban a vártnál, de az előző havinál is mindenképpen jobb novemberi kínai makroadatok voltak az okai, igaz a kínai Shanghai Kompozit a napközbeni növekményét a kereskedés végére a profit realizálás hatására visszaadta. De az távol-keleti rally hatására a nyugat-európai börzék is 0.8-1 százalékos zöld tartományban járnak jelenleg és az amerikai futures-ek is 0.6 százalékos pluszban járnak.

A délután folyamán a novemberi amerikai kiskereskedelmi forgalmi adat és a decemberi Michigan fogyasztói bizalmi index fogják befolyásolni a piaci hangulatot. De ahogy az várható volt a hét végére enyhült a szerdáig uralkodó eladói nyomás és a nap későbbi részében javíthatnak a börzék a héten eddig tapasztalt nem túl fényes teljesítményükön.

A közép és hosszú távú kilátások továbbra is bizonytalanok. Kérdés milyen erős lesz jegybankok pénzpumpálásának árfelhajtó és vásárlási kedvet hozó hatása, milyen ütemben hajtják végre az exit stratégiákat és mennyire lesz erős a mesterséges ösztönzők árnyékában megvalósuló gazdasági növekedés?

A novemberi inflációs ráta 5.2 százalékra emelkedett az októberi 4.7 százalékról, felülmúlva az 5.1 százalékos elemzői konszenzust. Az árak egy hónap alatt 0.3 százalékkal emelkedtek. Az inflációt elsősorban az üzemanyag és a szezonális élelmiszerárak emelték meg.

Az üzemanyagok áralakulásával kapcsolatban szerepet játszott a tavaly ilyenkor a válság kirobbanása miatt alacsony bázis és az idén már a gazdasági felívelésre vonatkozó várakozások miatt megfigyelt áremelkedés okozta különbség. Ugyanakkor az üzemanyagok és a szezonális élelmiszerek ármozgásából következő CPI változás nem áll a monetáris politika fókuszában, hiszen azok nem emelik oly mértékben az inflációs várakozásokat és a maginflációból is levonásra kerülnek. Számításaink szerint az infláció 5.7 százalékra fog növekedni decemberben, többnyire bázishatások miatt, majd 2010 második felében az áfa-emelés hatásának kiesésével 3 százalék alá fog csökkenni.

Tehát az MNB-nek a mai adat tükrében sem kell elszálló inflációtól tartani, így a decemberi kamatdöntő ülésen lehetőség nyílik majd egy újabb 50 bázispontos, 6 százalékra való alapkamat-csökkentésre. De 2010-ben minden bizonnyal lassulni fog a monetáris lazítási ciklus, sőt néhány hónapra meg is állhat. Hiszen az MNB-nek figyelembe kell venni a nemzetközi befektetői hangulat ingadozására rendkívül érzékeny forint árfolyamot is. Amennyiben romlana a hangulat egy túlzottan előreszaladt, a reálgazdasági fundamentumoktól elváló kamatcsökkentés még nagyobb devizapiaci kilengéseket okozhat. Így év közepére 5.5 százalékos alapkamatot valószínűsítünk.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.