Egyre több biztosító kombinál a hitelekkel is...

Biztosítókra is kiterjed a banki magatartási kódex

A megtakarítási életbiztosítással kombinált hitelekre, valamint a hitelfedezeti életbiztosításokra is tartalmaz szabályokat a kormány, a bankok és a felügyelet által szerdán aláírt magatartási kódex.

2009.09.17 17:22MTI

A piaci kínálatban szerepel az olyan megtakarítási termékkel - unit-linked életbiztosítással - kombinált hitel, amelynél nem biztos, hogy a megtakarítás fedezi a hitel tőketörlesztését. A lakáshiteleknél alkalmazzák ezt a technikát leggyakrabban úgy, hogy a hitelt felvevő ügyfél egy befektetési egységekhez kötött - unit-linked - életbiztosítást is köt.

A futamidő alatt a hitelnek csak a kamatát kell fizetni, a tőketörlesztés fedezete a biztosításban keletkezik. A biztosítási díjból felhalmozásra kerülő rész azonban csak akkor éri el a hitel tőkéjének az összegét, ha a feltételezett hozam bekövetkezik. Kisebb hozamnál a hitelfelvevőnek kell a zsebébe nyúlnia, a különbözet erejéig.

A kódex kimondja, az ilyen kombinált termékeknél tájékoztatni kell az ügyfelet: nem biztos hogy a biztosítási befizetések fedezni fogják a hitel teljes törlesztését. A kódex arra is felhívja a bankok figyelmét, hogy hitelfedezeti életbiztosítást csak a pozitív hitelbírálat után köttessenek az ügyféllel. A korábban megkötött életbiztosítás - az elutasított hitelkérelem után - feleslegessé válik. Ha a biztosító a hiteltermékbe beépíti a csoportos hitelfedezeti életbiztosítást, akkor az ügyfél mindenképpen ezt vásárolja meg (amúgy is ez a legolcsóbb megoldás).

Viszont ha külön kötendő a biztosítás, akkor az ügyfél a piacon szabadon választhat a különböző ajánlatok közül. A hitelfedezeti életbiztosítás olyan kockázati - halál esetére szóló - életbiztosítás, amelynek alapján a biztosító fizeti ki a hátralékos díjat és költségeket a banknak, ha az ügyfele meghal. A kódex foglalkozik azzal is, hogy a bankok a hitelkérelem benyújtását követően először azt nézzék meg, az igénylő szerepel-e a Központi Hitelinformációs Rendszerben (KHR - korábban ezt hívták BAR-listának).

Ennek a jelentősége, hogy nem kell indokolatlanul kifizetni a hitelbírálati díjat, hiszen ha a kérelmező szerepel a listán, nagy valószínűséggel elutasítja a bank a hitelkérelmét. Az aláíró bankok azt is vállalták, hogy fél éven belül csatlakoznak ahhoz a 2001-ben hozott uniós önkéntes magatartási kódexhez, amely a lakáshitelekkel kapcsolatos, szerződés előtti információadást szabályozza.

A kódex üzleti titoknak minősíti az Árazási Elveket, ezekhez csak a PSZÁF férhet hozzá. A dokumentum a lakossági hiteleknél alkalmazott kamat, díj és költség-tényezők egyoldalú módosításának az elveit tartalmazza. Viszont a kamat, díj és költség-tényezőket befolyásoló okok egy külön "ok-listába" kerültek.

Ebbe a körbe tartozik egyebek mellett a jogi környezet és a közteher, a betétbiztosítás, az ország hitelképessége, vagy a jegybanki alapkamat megváltozása. Az ügyfél hitelkockázata is változhat, amely magával hozza a díjak, költ

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.