Fontosak a papírok
Segítség, válság van! Avagy hogyan adjuk el lakásunkat jelen gazdasági helyzetben 2.
Megvan! Gyönyörű! Beleszerettünk első látásra! Elképzeltük, hogy milyen színűre festjük a falakat, hová tesszük a nagymama komódját, milyen extrákkal szereljük fel a kiválasztott ingatlant. Aztán jön a kijózanodás. Még nem adtuk el régi otthonunkat, vagy mi a manóból fizetjük majd ki az új lakást. Hasznos tippek, hogy elkerüljük a fenékre huppanást.
2009.08.05 14:20kozma zsuzsanna, ma.huMegértem azokat az embereket, akik minél előbb új otthonukban szeretnék tudni magukat. Kellenek a változások, kell a saját otthon meghittsége.
Azonban bármennyire is kiábrándító dolog: először NE azzal indítsuk az egész folyamatot, hogy már felkutatjuk a leendő fészket, hanem üljünk le a családdal/kedvessel megbeszélni, hogy mindezt miből is szeretnénk megvalósítani. Hát igen, azok a bizonyos piszkos anyagiak. Ha megvan rá a készpénz, akkor ugorják át ezt a bekezdést.
Azonban nagyon sok ember hitel segítségével vesz manapság lakást. Tény az is, hogy a sokat hangoztatott világválság visszafogottá tette a bankokat, már nem olyan széles a hitelek palettája. Sok esetben buktatókat rejt egy-egy hitel, ezért érdemes kifejezetten lakáshitelekben jártas szakember segítségét kérni.
Szóval a finanszírozás. Semmiképpen ne essünk abba a hibába, hogy a megkuporgatott pénzünket egy foglalóba fektessük. Tudom, tudom, itt ez a lakás/ház, szinte hívogat, de józan ésszel kell átgondolni a folyamatot, a fontossági sorrendet.
Ha hiszik, ha nem, azzal kell kezdeni egy toll meg egy papír segítségével, hogy mennyi a háztartásunk havi kiadása. Mennyi pénzből tudunk gazdálkodni, mennyi pénzt emészt fel a rezsi és csak ezután jön a hiteltörlesztés. Az sem árt, ha hónap végére maradna némi apró is a zsebünkben, de ez már csak hab a tortán.
Olyan ingatlant érdemes kifigyelni, a befektetési céllal vásárlóknak is, amely nem sokat veszít majd értékéből egy esetleges továbbértékesítésnél. Persze ezt nehéz megjósolni, mert a válság is egy huszárvágással döntötte romba sokak elképzelését.
Valljuk be, már nem az a helyzet uralkodik a jelenlegi lakáspiacon, ami 2-3 éve volt. Ami tény: jelenleg túlkínálat van a piacon, az új- és használt lakások széles tárházából választhatjuk ki a nekünk megfelelőt.
Fontos az, hogy jó környéken legyen, fontos a havi rezsije a lakásnak, fontosak például az energiatakarékos megoldások (megfelelő nyílászzárók, fűtésrendszer, stb.) a lakáson belül, ezekkel ezreket spórolhatunk havonta.
Amikor már végleges az elképzelésünk, hogy igen Ő lesz álmaink otthona, akkor első és legfontosabb feladat: kérjük ki a lakás tulajdoni lapját.
Ez ma már az Interneten keresztül is elérhető, persze ellenszolgáltatás fejében, de megnyugodhat a lelkünk, hogy rendben vannak a tulajdoni viszonyok, és nem kéri számon tőlünk senki beköltözés után, hogy miért is lakunk ott. Rengeteg hasonló esetre volt példa, a lakásmaffia ügyek is virágkorukat élik- sajnos.
Az alku során oda kell figyelnünk, hogy mibe is fektetjük pénzünket. Hiába szép, mutatós egy lakás, rengeteg buktatót rejt magában. Gondolok itt arra, hogy elavult a ház villamossági rendszere, vagy a kazán már a végsőket rúgja, ne adj isten omlik a vakolat, csak ezt szépen tudták rejtegetni addig. Mindent érdemes előzetesen felméretni, természetesen a tulajdonos belegyezésével, statikai szakértőt is érdemes bevonni, hogy mennyire van „lelakva” a kiszemelt ingatlan, meddig fognak még állni a falak.
Ha sikerült megegyezni az árban, akkor vevőnket érdemes terelgetni, amennyiben hitelre vásárolna, hogy kérjen FRISS hitelbírálatot, mert manapság szint percről-percre változnak a kondíciók bankonként.
Ha ez is megvan, akkor vevőként immáron feltehetjük a kérdést, vagy eladóként felvethetjük a foglaló bűvös kérdését. Röviden: a foglalót mindig a vásárló fizeti, jelezve ezzel azt a szándékát, hogy ő szeretne lenni a büszke új tulajdonos. Ha visszalépne valami miatt (pl. nem kapta meg a hitelt, családi okok, másik ingatlant talált, stb.), akkor nem kapja vissza. Ha meg az eladó gondolja meg magát, akkor a DUPLÁJÁT köteles visszafizetni az ex- vevőjelöltnek.
A foglaló mértéke általában a lakás árának a 10 %-a, ami nem kis összeg, tehát meg kell fontolni, hogy kiadjuk a kezünkből ezt az összeget, vagy kivárunk vele. Csak akkor szabad foglalózni, ha 1000 %-ig biztosak vagyunk a dolgunkban. Nem szabad azt sem elfelejteni, hogy a foglaló nem egyenlő az előleg fogalmával.
Az előleg csupán jelképes jelentéssel bír, semmilyen szankciót nem von maga után, minden esetben visszajár a vevő-jelöltnek (ezt inkább hagyjuk ki, ha lehet, sok kellemetlenségtől kíméljük meg magunkat).
A foglaló meglétét mindenképpen szerződésbe kell önteni, az előszerződésbe érdemes beleírni. A kiegyezett összeget meg a tényleges szerződés megkötésekor kell átadni az eladónak. Mindenképpen ügyvéddel vagy közjegyzővel kell ezt írásba öntetni és ellenjegyeztetni, házi gyártásról szó sem lehet.
A gyakorlat azt mutatja, hogy inkább érdemes közjegyző segítségét kérni, mert előre meghatározott összeggel dolgozik, míg egy ügyvéd az adás-vételi összeg 1-2%-át is elkéri ezért.
És egy kis statisztika: bár az idei év első hat hónapjában 35 százalékkal több lakás kivitelezése fejeződött be, mint egy évvel korábban, a visszaeső beruházási kedv, a fejlesztői óvatosság jelei nyilvánvalóak.
Jelentősen kevesebb építési engedélyt adtak ki és az értékesítést megkezdő új projektek száma is drámaian alacsony. Megtorpant a lakások alapterületének növekedése, a beruházók újból nagyobb érdeklődést mutatnak a kislakások építése iránt.
Kínálati oldalon a visszaesés elérte a 18 százalékot. Az azonnal beköltözhető lakások aránya példátlanul magas, megközelíti a lakáskínálat felét. 2009 első félévében csak alig több mint 1000 db új lakás talált gazdára, kereslet visszaesése meghaladta a 60%-ot.
A pénzügyi bizalmi válság mellett a vevőket további kivárásra készteti az ÁFA emelés, a vagyonadó, valamint az őszre ígért támogatott hitelkonstrukció. A legtöbb lakást idén is a XIII. kerületben vásárolták. (AL Holding/KSH elemzés)
Nagy vonalakban ennyit lehet tudni a lakáseladás csínjáról-bínjáról, persze azt nem írtam de mindenki tudja: erre időt és rengeteg energiát kell szánni, ha a vevői, ha az eladói oldalon állunk. Vicces, mert az eladók panaszkodnak, hogy nincsenek vevők, a vevők azért, mert nem találnak megfelelő lakásokat. Türelem. Ha tanácsainkkal kicsit is tudtam segíteni a bizonytalanokon, akkor már megérte ezt a cikksorozatot.
Kívánom, hogy minél előbb új otthonában ébredjen!
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 18:34 Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06