"...a szakiskolába jutva nem boldogulnak"
MSZP: átalakítanák a szakmunkásképzést
Várhatóan még a tavaszi ülésszakon tárgyalnak a képviselők a közoktatási törvény módosításáról, ami lehetővé tenné a szakmunkásképzés átalakítását, a gyakorlati képzés korábbi megkezdését - közölte Herczog László szociális miniszter hétfőn egy kormánypárti interpellációra adott válaszában.
2009.04.20 16:43MTIRózsa Endre (MSZP) a szakmunkásképzés átalakításáról kérdezte a szociális minisztert. A kormánypárti politikus szerint fontos, hogy az iskolarendszerű szakképzésben a gyakorlati tevékenységet magában foglalva kezdődhessen meg a szakképzés. Hozzátette: az eddigi egyeztetések azt mutatják, hogy a szakmai szervezetek egyetértenek abban, hogy a gyakorlati képzésnek nagyobb szerepet kell kapnia a közismereti tárgyak mellett.
A társadalom szempontjából fontos lenne a jó színvonalú szakipari munka megbecsülése, és az általános iskolai oktatás megújítását is meg kell kezdeni - hangoztatta. Sajnos egyes tanulók gyenge írás- olvasási készséggel kerülnek ki az iskolapadból, s a szakiskolába bejutva nem boldogulnak. Lemaradás van e téren a tananyagfejlesztésben és a pedagógusképzésben is. A képviselő arról érdeklődött, mikor kerülnek a parlament elé a szükséges törvénymódosítások, mikor vezetik be a változtatásokat a szakmunkásképzésben. Herczog László szociális miniszter válaszában elmondta: az oktatási tárcával közösen dolgoznak, hogy a szakiskolai képzésben megjelenhessen egy új képzésszervezési lehetőség.
A tervek szerint a választott szakma tanulása, a gyakorlati képzés így már a 9. osztályban megkezdhető lenne - derült ki szavaiból.
Az általános műveltség tananyagtartalmát önálló modulként építenék be a szakmai és vizsgakövetelményekbe - tette hozzá. Így csökkenthető lenne a nagyarányú lemorzsolódás is, és növelhető lenne a szakmunkásképzés presztízse.
A fiatalok akár már 17 évesen keresőként léphetnek a munkaerő-piacra. A tavaszi ülésszakon módosulhat a közoktatási törvény, és szeptember végéig változhat az Országos Képzési Jegyzékről szóló rendelet is. Ha ez teljesül, a 2009/2010-es tanévben már meghirdethető lenne az új képzési forma. A szakmai és vizsgakövetelményeket várhatóan 2010 májusáig el lehet fogadni - közölte. Rózsa Endre a választ elfogadta.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
- 12:31 Ferenc pápa a szombat esti virrasztás előtt megjelent a Szent Péter-bazilikában
- 10:30 Kilencen sérültek meg az M7-esen a Pázmándnál történt balesetben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06