Háború

Az USA ellenőrizni akarja a kulcsfontosságú ukrajnai gázvezetéket is

Vita tárgyává vált egy ukrán-amerikai ásványi nyersanyag-egyezmény - az USA gázvezetékhez is hozzáférést kér.

2025.04.12 18:19ma.hu

Fokozódik a feszültség az Egyesült Államok és Ukrajna között egy tervezett ásványkincs-egyezmény miatt, amely a Reuters értesülései szerint több szenzitív elemet is tartalmaz – köztük egy amerikai követelést az Ukrajnán keresztül futó orosz gázvezeték ellenőrzésére.

A hírügynökség egy belső forrásra hivatkozva arról számolt be, hogy az Egyesült Államok kormánya – a dokumentum legfrissebb változatában – azt javasolja, hogy a U.S. International Development Finance Corporation (az amerikai állami fejlesztési pénzügyi társaság) kapjon ellenőrzési jogokat egy Ukrajnán áthaladó, az orosz Gazpromhoz köthető gázvezeték felett, amely Európába szállít(ott) földgázt.

A vezeték azonban az idei év eleje óta nem üzemel, miután Ukrajna elutasította a tranzitmegállapodás meghosszabbítását az orosz féllel.

Az ásványkincsekre – különösen a ritkaföldfémekre – vonatkozó megállapodásról szóló tárgyalások április elején folytatódtak Washingtonban, az amerikai és ukrán hivatalos szereplők részvételével. A Reuters szerint a megbeszélések „nagyon ellenséges légkörben” zajlottak, főként az amerikai fél „maximalista” feltételei miatt.

A dokumentum jelenlegi változata a következőket tartalmazza:
- az Egyesült Államok előnyhöz juttatása Ukrajna ásványkincseinek feltárásában és kitermelésében,
- a kitermelésből származó bevételek közös befektetési alapba történő helyezése,
- ugyanakkor nem biztosít konkrét amerikai biztonsági garanciákat, amelyet Kijev kulcsfontosságúnak tart.

Ukrajna az egyezmény értékeléséhez egy amerikai-brit ügyvédi irodát, a Hogan Lovells céget bízta meg külső tanácsadóként.

Az Egyesült Államok új feltételeket fogalmazott meg azután, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök februári washingtoni látogatása során nem írta alá az eredeti megállapodást. A látogatást követően nyilvános nézeteltérés alakult ki közte és Donald Trump elnök között, aki nyíltan bírálta Zelenszkijt hálátlansággal és békeellenességgel.

Trump szerint a megállapodás célja, hogy az amerikai adófizetők visszakapják azt a pénzt, amelyet az előző Biden-kormányzat fordított Ukrajna támogatására. Egy áprilisi nyilatkozatában figyelmeztette is Zelenszkijt: ha nem írja alá az egyezményt, „komoly problémákkal nézhet szembe”.

A megállapodás nemcsak gazdasági és energiapolitikai, hanem geopolitikai szempontból is jelentős lehet. A nyersanyag-kitermelés és -export szuverenitása, valamint az energiahálózat feletti ellenőrzés kérdései alapjaiban érintik Ukrajna nemzeti érdekeit. Mindeközben az Egyesült Államok részéről egyre erőteljesebb a gazdasági befolyásszerzési törekvés.

A fejlemények kimenetele hosszú távon hatással lehet az európai energiapiac stabilitására, az ukrán gazdasági önrendelkezésre, valamint a nyugati szövetségi kapcsolatok jövőjére.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.