Termékvisszahívás
Nébih: Magyarországra nem került a szennyezett csecsemőtejporokból
Franciaországba, Hollandiába és Németországba szállítottak azokból a csecsemőknek készített tejporokból, amelyekben kőolaj eredetű szennyeződést mutattak ki.
2019.10.26 08:47MTIMagyarországra nem került a szennyezett csecsemőtejporokból - válaszolta az MTI megkeresésére a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) pénteken.
Közölték, hogy az Európai Unió élelmiszer- és takarmánybiztonsági riasztási rendszerében (RASFF) pénteken délután jelent meg a hír, hogy három tagországba, Franciaországba, Hollandiába és Németországba szállítottak azokból a csecsemőknek készített tejporokból, amelyekben kőolaj eredetű szennyeződést mutattak ki; Magyarország nem érintett az ügyben.
A Foodwatch nemzetközi élelmiszeripari fogyasztóvédelmi szervezet csütörtökön közölte, hogy a vizsgálatokkal három élelmiszeripari laboratóriumot bíztak meg, amelyek egymástól függetlenül, más-más módszertannal dolgoztak és az elemzett minták felében mutatták ki ásványolaj eredetű aromás szénhidrogének (MOAH) jelenlétét. A Foodwatch kiemelte, hogy ezek az anyagok rákkeltő és génkárosító hatásúak lehetnek, mégsincs jogszabályban rögzített egészségügyi határérték, amely gátat vetne élelmiszeripari használatuknak. A szennyezést a Nestlé, a Danone, a Novalac, a Neolac, a Hero Baby és a Nutrilon nevű cégek egyes csecsemőtejpor-termékeiben mutatták ki.
A Nébih tájékoztatása szerint a Nestlé németországi leányvállalata közleményt adott ki arról, hogy a jogszabályoknak megfelelőnek tekinti a termékeit, továbbá közölték, hogy a Nestlé felveszi a Foodwatch civil szervezettel a kapcsolatot, egyeztetnek a vizsgálatokról.
Az élelmiszerlánc-biztonsági hivatal válaszában kitért arra, hogy a fogyasztóvédelmi szervezet által vizsgált kőolajszármazékokra jogszabályban megállapított határérték jelenleg nincs. Ugyanakkor az Európai Bizottság 2017-ben ajánlást adott ki, amely éppen az élelmiszerekben és a velük érintkezésbe kerülő anyagokban előforduló ásványolaj-szénhidrogének vizsgálatára ösztönzi a tagállamok élelmiszer-vállalkozóit. Az elmúlt két év mintavételeiből származó eredményeket az európai élelmiszerbiztonsági hatóság (EFSA) értékeli, az összesítés után indokolt esetben a jogi szabályozás is hamarosan megtörténhet.
A Nébih hangsúlyozta, hogy folyamatosan figyelemmel kíséri az eset alakulását, és tájékoztat az aktuális információkról.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:49 Iszlámellenes indíttatású gyilkosság történt egy dél-franciaországi mecsetben
- 8:47 Tömegbe hajtott egy autós egy kanadai fesztiválon, több ember meghalt
- 6:46 Öttusa vk - Gulyás Michelle aranyérmes
- 22:03 Csaknem 17 fokos eltérés volt az ország keleti és nyugati része között
- 20:07 Ferenc pápa búcsúztatása - Végső nyughelyére helyezték a katolikus egyházfőt
- 18:01 Erős földrengés rázta meg Ecuadort, több száz épület dőlt romba
- 16:00 Kreml: felszabadította a kurszki régiót az orosz hadsereg
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06