TB-privatizáció Romániában: öt biztosító tarolt

Öt magán-nyugdíjpénztár futott be Romániában

Öt nagy romániai magán nyugdíjbiztosítónak (ING, Allianz-Tiriac, Generali, Aviva és Interamerican) sikerült megszereznie az - egy új jogszabály nyomán pénztárat választani köteles - biztosítottak több mint 80 százalékát - derül ki azokból az adatokból, amelyeket a döntési határidő lejártával tettek közé.

2008.01.21 06:00MTI

A napokban "zárta az urnákat" a piacon megjelent 18 cég, amely az elmúlt négy hónap során kíméletlen versenyt folytatott egymással a piac felosztásáért. Tavaly szeptember 17-től január 17-ig volt idejük a 35 év alatti munkavállalóknak, hogy a nyugdíjreform keretében kötelezően válasszanak maguknak öregkorukra anyagi biztonságot ígérő pénzügyi intézményt. Ők jelentik a hárompillérűvé alakított új nyugdíjrendszer első pillérét. A másodiknak a 35 és 45 év közöttiek az érintettjei, ők önkéntes alapon csatlakozhattak a jövendő állami nyugdíj kiegészítése céljából. A harmadik pillér az állami nyugdíjbiztosítás marad.

Az elmúlt négy hónapban több mint 261 ezer biztosítási ügynök vetette magát a meggyőző munkába. A cégek összesen 500-600 millió eurót fektettek a lelkek megnyerésébe, egy-egy személy "behálózása" átlag 150 euróba került, beleszámítva a reklám összes költségeit és az ügynököknek járó jutalékot is. Becslések szerint ez az összeg a következő 7-15 esztendőben térül majd meg, 8-10 milliárd eurónyi összeg kerül az alapok kezelésébe.

A lázas kampány végére 3,6 millió ember helyezte jövőjét valamelyik pénztár kezébe, ők az aktív lakosság több mint egyharmadát és a munkavállalók több mint 70 százalékát képviselik. Kétségtelenül nagy aránytalanságok alakultak ki a nyugdíjak piacán, abszolút győztesnek az öt legnagyobb pénztár bizonyult. Az ING körülbelül 1,2 millió, az Allianz-Tiriac 900 ezer, a Generali 340 ezer, az Aviva 290 ezer, az Interamerican pedig 225 ezer klienssel büszkélkedhet, ők együttesen a piacon lévő ügyfelek 82 százalékát nyerték meg maguknak.

A már jelentkezettek között azonban sokan vannak a 35 év fölöttiek is, akiknek nem volt kötelező magánnyugdíj-pénztárat választaniuk. Az ennél fiatalabb korosztályból maradtak még 450-700 ezren, akik még nem tették le a garast egyetlen pénztár mellett sem. Őket számítógépes sorsolás alapján "osztják szét" a pénzügyi intézmények között.

Nem tisztázott azonban, hogy mi legyen az elosztási szempont. A törvény ugyan előírja, hogy a piaci kvóta mértékét kell figyelembe venni, de ezt a gyengébben teljesítők és a szakszervezetek egyaránt ellenzik. A piac aránytalanságainak kiküszöbölésére hivatkozva szorgalmazzák, hogy zárják ki a sorsolásból az elsők közé került keveseket (az első kettőt vagy az első négyet).

A reform bevezetése egyébként elodázhatatlan volt. Az 1990-ben regisztrált 2,1 millió nyugdíjas 2006-ra 4,6 millió főre nőtt, miközben a járulékfizető aktív munkavállalók száma csaknem megfeleződött, azaz a kezdeti 8 millióról tavalyelőttig 4,67 millió főre csökkent. A 2050-re vonatkozó legfrissebb demográfiai előrejelzések szerint a lakosságon belül a nyugdíjkorúak részaránya a jelenlegi 19,1 százalékról 31,8 százalékra fog nőni.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.