Igaza van a Fidesznek, vagy sem?
Vita az alapkamat-csökkentésről
Egy drasztikus kamatcsökkentés súlyos árfolyamkockázatot von maga után - mondta Heim Péter, az Aegon Vagyonkezelő Zrt. elnök-vezérigazgatója - A voluntarista kamatpolitika az MNB hitelességének elvesztéséhez vezetne.
2008.12.04 18:31MTIA pénzügyi szakemberek az üzleti élet képviselői között együtt vettek részt a Fidesz alelnökénél szervezett csütörtöki találkozón, amelyet követően Varga Mihály, a Fidesz alelnöke arról beszélt, hogy a találkozón megerősödött az a véleményük, hogy a gazdaság mai helyzetében kamatvágásra van szükség, mert a jelenlegi a kamatszint ellehetetleníti a magyar gazdaság még működő részét.
Egy olyan országban, ahol a nettó külső devizaadósság a GDP 50 százalékánál nagyobb, ott súlyos árfolyamkockázata van egy drasztikus kamatcsökkentésnek - jelezte Heim Péter. Az Aegon Vagyonkezelő Zrt. elnök-vezérigazgatója ezért nyomatékosította, hogy a kamatcsökkentésnél figyelembe kell venni az árfolyam kockázatot.
Az Aegon Vagyonkezelő vezető közgazdásza szerint a gazdasági növekedés élénkítése elsősorban a fiskális, azaz a költségvetési politika feladata, ezt a felelősséget nem vállalhatja át a monetáris politika, azaz a Magyar Nemzeti Bank. A voluntarista kamatpolitika az MNB hitelességének elvesztéséhez vezetne - mondta Hamecz István.
Az OTP Alapkezelő Zrt. elnök-vezérigazgatója az MTI-nek hangsúlyozta: kerülni kell minden olyan kamatlépést, amely a bizonytalanságot növeli, miközben a kamatok fokozatos csökkentésére szükség van.
Az OTP Alapkezelő vezetője, a jegybank korábbi igazgatója érthetőnek nevezte, hogy a vállalkozások alacsonyabb kamatokat kívánnak, de jelenleg a legszorítóbb a hitelszűke, ezért az MNB-nek minden eszközzel segítenie kell ennek a problémának a mielőbbi megoldását.
A mintegy kétórás megbeszélés után Varga Mihály alelnök, a Fideszt képviselő politikus sajtótájékoztatóján azt mondta: a találkozón elhangzott, hogy az elmúlt hónapokban a monetáris politika több hibát is vétett.
Szerinte ilyen hiba volt, hogy a monetáris tanács nem készült fel a válság kezelésére, nem voltak olyan kamatemelő lépései, amelyek megelőzték volna, hogy a válság Magyarországon mélyebb legyen.
A másik hiba az volt, hogy a devizatartalék feltöltése nem történt meg, erre nem készült fel a jegybank - mondta Varga Mihály, aki szerint ezek a lépések nyilván csak kisebb mértékben, de hozzájárultak ahhoz, hogy a válság Magyarországon mélyebb lett, mint amire készültek.
A megbeszélésen ott volt többek között Futó Péter, a Magyar Gyáriparosok Országos Szövetségének elnöke, Wáberer György, Leisztinger Tamás, Tolnai Lajos és Széles Gábor nagyvállalkozók, Nyúl Sándor, a Trigánit Zrt. vezérigazgatója, Járai Zsigmond volt jegybankelnök és Albrecht Ottó, a Cashline Értékpapír Zrt. elnöke.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06