Paksi bővítés
Az Alstom csúcsminőségű gőzturbinával indul a Rosatom közbeszerzésén
Az Alstom a csúcsminőséget képviselő (Arabelle típusú) termékre épülő turbinaszigetet ajánlja a Paks-II beruházáshoz a Roszatom várható közbeszerzésén.
2015.06.30 19:17MTIA felmérések szerint 3-5 magyar cég tudna kapcsolódni a turbinasziget tervezői, gyártási és kivitelezői munkájába, illetve szervizelésébe.
Philippe Anglaret, a nemzetközi cég atomerőmű üzletágának vezetője kedden magyar újságíróknak elmondta, hogy az Alstom évek óta vegyes vállalatot működtet a Roszatom gépgyártással foglalkozó leányvállalatával, az Atomenergomassal közösen szentpétervári székhellyel, és ezzel indulnak majd a közbeszerzésen.
Az üzletágvezető elmondta, hogy eddig a világban 23 Arabelle atomerőművi turbinasziget működik 97 százalékos kihasználtsággal, a hiányzó 3 százalék pedig a karbantartás során szükséges leállásból adódódik. Úgy értékelte, hogy ez a magas rendelkezésre állási mutató jelentős költségmegtakarítást eredményez az üzemelés során.
Arra számítanak, hogy a következő években 30 százalékkal bővül majd az Arabelle turbinasziget új megrendelése, és ezzel tovább növeli a cég a piacvezető pozícióját. Jelenleg a világon található atomerőművek 30 százalékában van Alstom gőzturbina.
Deák László, az Alstom Hungária Zrt. elnök-vezérigazgatója elmondta, hogy a nemzetközi cégcsoport 100 országban van jelen 88 ezer alkalmazottal. Magyarországon a közlekedési és az energetikai üzletágban működnek, mintegy 160 munkavállalót foglakoztatnak.
Deák László hangsúlyozta, hogy az Alstom magyarországi érdekeltsége jelentős tapasztalattal rendelkezik az erőművek szervizelésében, köztük a Paksi Atomerőműben, gyorsforgású gőzturbina fejlesztésére pedig Budapesten kutatás-fejlesztési bázissal rendelkezik a nemzetközi cég.
Jelezte: az Alstom stratégiája a helyi vállalkozókkal való szoros együttműködés, a Paks-II tenderén való eredményes részvétel hozzájárulna a Roszatom vállalásához, miszerint a Paks-II beruházásban a helyi vállalkozók 40 százalékos beszállítói arányt kapnak.
Az Alstom feltérképezte a magyarországi beszállítási lehetőségeket, és úgy látja, hogy 3-5 magyar cég tudna valamilyen formában kapcsolódni az Arabelle turbinasziget tervezői, gyártási és kivitelezői munkájába, illetve a későbbi szervizelésbe - tette hozzá Deák László.
Az árakkal kapcsolatban Philippe Anglaret elmondta, konkrétabb összeget a tender kiírását követően lehet becsülni, de annyi tudható, hogy általában az atomerőművi beruházás összköltségében a turbinasziget 20-25 százalékot jelent az épületberuházással, berendezéssel, szereléssel együtt, a turbina és a generátor rész 7 százalékot tesz ki.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06