Ellensúly
Kereskedelmi uniót alakított Oroszország, Kazahsztán és Fehéroroszország
Az Eurázsiai Gazdasági Uniónak elnevezett kereskedelmi blokk megalapításáról szóló szerződés július 1-jén lép életbe, miután a három nemzeti parlament jóváhagyta a megállapodást.
2014.05.29 10:55MTI
Kereskedelmi uniót alakított csütörtökön Oroszország, Kazahsztán és Fehéroroszország az amerikai, az európai uniós és a kínai gazdasági hatalom ellensúlyozására.
Az Eurázsiai Gazdasági Uniónak elnevezett kereskedelmi blokk megalapításáról szóló szerződés július 1-jén lép életbe, miután a három nemzeti parlament jóváhagyta a megállapodást.
Vlagyimir Putyin orosz államfő a szerződés asztanai aláírása előtt kijelentette, hogy a három elnök találkozójának "túlzás nélkül korszakalkotó jelentősége van", a három ország együttműködése egy "új szintre emelkedett", miközben tiszteletben tartják egymás szuverenitását. A három ország 2010 óta vámuniót alkot egymással.
Nurszultan Nazarbajev kazah elnök azt mondta, az unióval "hidat vertek Kelet és Nyugat között". Az unió tervével kapcsolatban már korábban az a vád érte Oroszországot, hogy újjá akarja éleszteni az 1991-ben felbomlott Szovjetuniót, de Putyin visszautasítja ezt.
Viszont szerette volna, ha Ukrajna is csatlakozik az unióhoz, ám ez ez szóba sem jöhetett, miután februárban elűzték a hatalomból az oroszbarát elnököt, Viktor Janukovicsot, majd Oroszország megszállta és annektálta a Krímet.
Más volt szovjet tagköztársaságok sem voltak hajlandók csatlakozni az unióhoz, bár Örményország és Kirgizisztán még gondolkodik rajta. A három tagország lakosságának összlétszáma 170 millió, a bruttó hazai össztermék értéke pedig 2,7 trillió dollár.
A kereskedelmi unió az áruk, a szolgáltatások, a tőke és a munkaerő szabad áramlását, valamint a jelentősebb gazdasági szektorokban a politika összehangolását jelenti. Az unió egyelőre nem szól közös valuta bevezetéséről és közös energiapiac létrehozásáról sem.
A megállapodás hosszú évek tárgyalásainak eredménye, és a három ország még sok részletkérdésben nem állapodott meg. Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök az aláírás előtt hangot is adott annak, hogy nem teljesen elégedett a feltételekkel, de elfogadható kompromisszumnak tekinti a megállapodást.
Nazarbajev elégedettebbnek tűnt, ő "kiegyensúlyozott, az összes fél érdekét figyelembe vevő" megállapodásról beszélt. Az unió központi végrehajtó testülete Moszkvában fog működni, a felsőbírósága Fehéroroszországban lesz, a pénzügyi szabályozó központ pedig Kazahsztánban.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06