Túlságosan nyomottá váltak a kvótaárak
Széndioxidot vett volna? Most várhat...
Az Európai Parlament megszavazta a szén-dioxid-kibocsátási kvóták piacra dobásának részleges leállítását.
2013.12.10 16:35MTI
Az újabb árverés elhalasztása nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a kvótakereskedelmi rendszer elérje célját - mondta Matthias Groote, a témáért felelős német szociáldemokrata EP-képviselő.
A kibocsátáskereskedelmi rendszert (ETS) nem azért hozták létre, hogy kárt okozzon az iparnak, hanem éppen ellenkezőleg, díjazza az innovációt és a hatékonyságot, hiszen megszabja a szén-dioxid-kibocsátás árát - vélekedett Groote. Úgy vélte, egyértelművé kell tenni, milyen üzenetet küldenek az árral. A novemberi varsói klímakonferencia rávilágított, hogy a kvótán alapuló rendszerek fordulóponthoz érkeztek. Ezért biztosítani kell, hogy az európai ETS megéli a felnőttkort - fejtette ki.
A tagállami kormányokat megjelenítő tanács által már korábban elfogadott elvi álláspont értelmében az Európai Bizottság - az unió javaslattevő-végrehajtó intézménye - kivételes esetben átrendezheti a kvótaárverések időpontját. Erre azonban csak akkor kerülhet sor, ha hatáselemzés mutatja ki, hogy az érintett ágazat szereplői nem az unió területének elhagyásával reagálnak majd a kvótabevezetést elhalasztó lépésre. A brüsszeli bizottság 2020-ig csak egy árverés időpontját változtathatja meg, és legfeljebb 900 kibocsátási engedélyre vonatkozóan.
A 2005-ben létrehozott ETS szén-dioxid-kibocsátási plafonokat állapított meg, amelyeket fokozatosan egyre alacsonyabb szintre kell levinni, és 2020-ra az ETS által lefedett ipari ágazatokra vonatkozó plafonnak 21 százalékkal a 2005-ös érték alatt kell lennie. A határérték alatti kvótákat a vállalatok a tagállamoktól kaphatják meg vagy árverésen vehetik meg. Egy kvóta egy tonnányi kibocsátott szén-dioxidnak felel meg. A vállalatok a fel nem használt kvótáikat is értékesíthetik. A kvóták számának korlátozása értékállóságukat növeli, tehát a rendszer azoknak a vállalatoknak kedvez, amelyek a kibocsátás csökkentésére törekednek.
A túlkínálat és a gazdasági lassulás következtében a fel nem használt kibocsátási engedélyek felhalmozódtak, áruk pedig sokkal alacsonyabbra zuhant, mint amivel a kvótakereskedelmi rendszer létrehozásakor számoltak. Az Európai Bizottság ezért vetette fel megoldásként most azt, hogy a kvóták egy részének piacra dobását halasszák későbbre. Az EP erre most igent mondott, a tagállami miniszterek pedig december 16-17-i ülésükön döntenek.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:41 Brazíliában és Olaszországban képviselik hazánkat a 2025-ös Magyar Ifjúsági Robot Kupa győztesei
- 22:31 NGM: vezetőváltás az N7 Holding élén
- 20:30 Meghalt Ferenc pápa - Este tartják a szertartást, amelyen a Vatikán hivatalosan is megállapítja a pápa halálát
- 18:29 Meghalt Ferenc pápa - A Fehér Ház közleményben fejezte ki részvétét
- 16:28 Meghalt Ferenc pápa - Szerb, boszniai, montenegrói és koszovói reagálás
- 14:27 Meghalt Ferenc pápa - Róma városa elindult a Vatikán felé a pápa halálhírére
- 12:25 Peking szankciókkal válaszolt az amerikai intézkedésekre
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06