Atom-erő
Temelíni atomerőmű orosz bővítése - 6 milliárd euró Moszkvától cseh cégenek?
Dmitrij Medvegyev remélte, hogy - mint cseh kollégája, Petr Necas ígéretet tett rá, - Prágában objektív döntést hoznak majd arról, melyik céget bízzák meg a két új atomerőmű blokk építésével.
2013.05.28 04:26MTI
Akár 6 milliárd eurós nagyságú megbízást is kaphatnak cseh cégek, amennyiben az orosz-cseh konzorcium nyeri el a temelíni atomerőmű bővítésére kiírt pályázatot - közölte az orosz kormányfő hétfőn, miután az orosz fővárosban tárgyalt a cseh miniszterelnökkel. Dmitrij Medvegyev remélte, hogy - mint cseh kollégája, Petr Necas ígéretet tett rá, - Prágában objektív döntést hoznak majd arról, melyik céget bízzák meg a két új atomerőmű blokk építésével.
A mintegy 250 milliárd korona értékű atomerőmű-bővítésért már csak két cégcsoport versenyez egymással. A Mir-1200 nevű orosz-cseh konzorcium, valamint a japán-amerikai Westinghouse energetikai csoport. Mindkét fél a legmagasabb politikai szinten lobbizik cégeinek sikeréért. A pályázati kiírás szerint a temelíni atomerőmű bővítését 2025-re kell befejezni. A győztest az ősszel nevezik meg. A cseh vezetés megosztott, egyik része a japán-amerikai céget, míg a másik része az orosz Roszatomsztroj és a Skoda által létrehozott konzorciumot látná szívesebben temelíni beruházóként.
Petr Necas cseh kormányfő az orosz miniszterelnökkel folytatott tárgyalást követően hangsúlyozta: Csehország érdekelt a Barátság kőolajvezeték működtetésében és teljes kapacitásának kihasználásában. Az Rbk orosz gazdasági hírügynökség emlékeztetett arra, hogy tavaly gondok akadtak a szállítással a Barátság kőolajvezetéken, mert a cseh és a szlovák határon eldugult a vezeték.
Emellett Prága és Moszkva között vita alakult ki az orosz kőolaj áráról, így a Barátság vezeték nem maximális teljesítménnyel működött 2012-ben. Az 1960-as években épített kőolajvezeték az orosz kőolaj Európába továbbításának alapvető útvonala és a világ legnagyobb ilyen vezetékrendszere. Azzal a céllal hozták létre, hogy a Volga-uráli olaj- és gázlelőhelyről a volt Csehszlovákiába, Magyarországra, Lengyelországba és az NDK-ba szállítsák az energiahordozót. A Barátság kőolajvezeték Fehéroroszországtól két ágra válik szét. Az északi Fehéroroszországon, Lettországon és Litvánián, Lengyelországba és Németországba vezet.
A déli Ukrajnán, Csehországon, Szlovákián keresztül Magyarországra. Csehország mindazonáltal fejleszteni kívánja energetikai és gazdasági-kereskedelmi együttműködését Oroszországgal - hangoztatta Petr Necas. A cseh miniszterelnök vezette küldöttséget 80 üzletember is elkísérte Oroszországba. A delegáció ellátogat Szocsiba, Szentpétervárra és Jekatyerinburgba is.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 18:34 Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06