Rijekában "kampányolnak"
Greenpeace: Magyarország számára is fontos az uniós halászati politika reformja
A Greenpeace szerint Magyarország számára is fontos az európai uniós halászati politika reformja, mert ennek keretében több forrás juthat a fenntartható édesvízi haltenyésztés támogatására.
2013.04.14 16:22MTIA Greenpeace Horvátországban, Rijekában hívja fel a figyelmet a hétvégén a tengerek túlhalászatának veszélyeire, valamint arra, hogy Európai Unióban (EU) nemsokára elfogadják a közös halászati politika reformját. A zöld szervezet Arctic Sunrise - vagyis Sarkvidéki Napkelte - nevű hajója pénteken érkezett a horvát kikötővárosba.
A hajó, amely márciusban indult el a romániai Constantából, kilenc ország kis, part menti halászaival találkozik. Rodics Katalin, a Greenpeace közép-kelet-európai halászati programfelelőse elmondta, hogy az Arctic Sunrise Rijeka után Szlovéniát, Olaszországot, valamint Spanyol- és Franciaországot és az Egyesült Királyságot érintve jut el Brüsszelbe, ahol az európai uniós döntéshozók várhatóan június végén fogadják el az közös halászati politika reformját.
Hozzáfűzte: a Greenpeace minden országban megpróbálja mozgósítani a halászokat, hogy szervezzék meg önmagukat, hozzanak létre érdekképviseleti szerveket, és hallassák a hangjukat a halászattal kapcsolatos döntéshozatalban. Emlékeztetett arra, hogy az EU közös halászati politikájának teljes felülvizsgálata 10 évente esedékes; a jelenlegi reformfolyamat 2011 nyarán kezdődött: ekkor terjesztette be javaslatait az Európai Bizottság.
A szakértő elmondta: a magánkézben lévő nagy ipari halászflottákhoz évi egymilliárd euró közpénz kerül támogatásként, így mostanra háromszor annyi halat képesek kifogni, mint amennyi hal van a tengerekben; egyes fajoknak 90 százaléka is eltűnt. Rodics Katalin felhívta a figyelmet arra, hogy a Föld oxigénjének felét a tenger termeli, ezért nemcsak a tengerparti országoknak, hanem a tengerrel nem rendelkezőknek, így Magyarországnak is, joguk van beleszólni abba, mi történik a tengerekkel.
Rodics Katalin hangsúlyozta: fontos lenne a közép-kelet-európai régiót is aktivizálni a témában. A halászati politika reformjának jelenlegi állásáról elmondta, hogy az Európai Bizottság (EB) egy kedvező javaslatot terjesztett be. Ennek értelmében harmadára kellene csökkenteni a halászati flották kapacitását, szigorúbban kellene ellenőrizni a flottákat, jobban kellene támogatni azokat, akik hagyományos módszerekkel, fenntartható módon halásznak, valamint bevezetnék a kifogott halak visszadobásának tilalmát.
Utóbbi kapcsán megjegyezte: nem akarják növelni a piacot, a fogyasztást, de a jelenlegi mértékű pazarlás megengedhetetlen, vagy pedig szelektív módszereket kellene bevezetni a halászatban. A halászati politika reformjáról idén nyáron az Európai Parlament és az Európai Tanács közösen dönt, és a bizottság is részt vesz a párbeszédben.
Februárban a parlament elfogadott egy nagyon kedvező jogszabályi szövegezést, a miniszterek ugyanakkor - a spanyol, francia, olasz lobbi miatt - egy gyengébb szövegre bólintottak rá - hívta fel a figyelmet Rodics Katalin. A Greenpeace most azt szeretné elérni, hogy a parlamenti javaslathoz közeli, előremutató javaslatot fogadjon el végül az EU.
Az Európai Unióban halászattal kapcsolatos tevékenységek támogatására 2014-2020-ig 6,7 milliárd euró áll majd rendelkezésre, és nem mindegy, hogy ezeket a pénzeket hogyan osztják el. Rodics Katalin hangsúlyozta: a közös halászati politika reformja során a cél, hogy a nagy ipari halászflották helyett a fenntartható, helyi kis halászközösségeknek, illetve a fenntartható édesvízi haltenyésztésre adják forrásokat.
Ahhoz hogy több pénzt kapjon Magyarország is az Európa egyik legjobb példájaként emlegetett haltenyésztésére, az kell, hogy a régió és a tengerrel nem rendelkező tagállamok is álljanak ki érdekeikért - emelte ki.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 20:47 Medve elől menekülve fulladt tóba egy 18 éves lány Hargita megyében
- 18:47 Viktor Janukovicsot további 15 év börtönre ítélték Ukrajnában
- 16:48 Óriási áramkimaradás bénította meg Spanyolországot és Portugáliát
- 14:56 Dunai hajóbaleset - megtalálták az eltűnt csepeli edző holttestét
- 12:53 NAV: hatszor bukott meg a próbavásárláson egy budapesti boltos
- 10:34 Négy év fegyházra ítéltek egy férfit, aki miatt halálra fagyott egy hajléktalan nő
- 8:37 Zöld utat kaptak a napfény tompítását célzó kísérletek
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06