Romlik a költségvetés

MKT-konferencia: gazdaság, 2013-as büdzsé

Míg Cséfalvay Zoltán a pénzügyi stabilizációt, a reformokat és a munkahelyek számának növekedését említette a jövő évi 2,2 százalékos GDP-arányos államháztartási hiány garanciájaként, addig Simor András a költségvetés romló pozíciójáról beszélt.

2012.07.16 19:49MTI

A magyar gazdaság rövid távú kilátásai és a 2013. évi költségvetés előzetes értékelése címmel a Magyar Közgazdasági Társaság (MKT) és a Költségvetési Tanács által közösen szervezett fórumon Cséfalvay Zoltán kiemelte, hogy a jövő évi hiányt 1,6 százalékos növekedés és 300 milliárd forintos tartalék mellett kívánja megvalósítani a kormány. 

Ez a tartalék kisebb gazdasági növekedés mellett is reálissá teszi a hiány tartását - tette hozzá a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára. Szerinte a 300 milliárd forintos munkahelyvédelmi terv a keresleti oldal ösztönzését szolgálja, amelyen belül az élőmunka járulékterheinek csökkentése százmilliárd forintot jelent a vállalkozásoknak. 

A magyarországi reformok jó irányát jelzik azok az intézmények és szabályok, amelyek megakadályozzák a pénzügyi stabilitás romlását, illetve az adósság ismételt növekedését - hangsúlyozta Cséfalvay Zoltán. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke ugyanakkor úgy vélekedett: a költségvetés pozíciója romlik a tízpontos munkahelyvédelmi akcióterv nyomán. Simor András közölte: az MNB számításai szerint a jövő évre kitűzött GDP-arányos hiány 2,8 százalék lenne, ha pedig a szabad tartalékokat törli a kormány, akkor a hiány 2,4 százalékra csökkenhet. 

A feltételes módot az magyarázza, hogy az MNB becslése az eredeti költségvetési javaslat alapján készült, az azóta ismertté vált akcióterv 270 milliárd forinttal rontja a költségvetési egyenleget. Ugyanakkor a tranzakciós illeték összetétele változott, annak közel felét az állami szférából kívánja beszedni a kormány, és ennek hatását még nehéz kiszámolni - jelezte Simor András. 

Az valószínűnek látszik, hogy a gazdasági növekedés többlete (a jövő évi költségvetés 1,6 százalékos GDP-mutatóval készült) nem hoz annyit, amennyit a csomag elvisz - közölte a jegybank elnöke. Úgy vélte, hogy a következő fél évben a kormánynak meg kell találnia azokat a kompenzáló lépéseket, amelyek nyomán az államháztartás jövő évi hiánya "visszajön a 2,5 százalék körüli szintre".

Domokos László, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke eredményességi követelmények bevezetését sürgette minden közkiadásnál. Úgy vélekedett, hogy a közkiadások csökkentésének az lenne a legjobb módja, ha eredményességi követelményeket állítanának fel minden egyes adóforint elköltéséhez. Az ÁSZ elnöke, aki tagja a Költségvetési Tanácsnak is, kiemelte: az ÁSZ számára a jogszabályok azt is előírják, hogy a közpénzek felhasználásának törvényességi ellenőrzése mellett a hatékonyságot és az eredményességet is vizsgálja meg; erre a jövőben a számvevőszék egyre nagyobb hangsúlyt helyez. 

Úgy vélte: mind a közintézmények, mind az önkormányzatok gazdálkodásában hasznos lenne, ha a magánszféra cégeinek vezetési módszereit átvennék. Ez javítana a közszférában a vagyongazdálkodás, az ingatlanokkal való gazdálkodás hosszú távú helyzetén is - mutatott rá a számvevőszék elnöke. A konferencián Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke és Balatoni András, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. kutatási igazgatója ellentétesen ítélte meg mind a jövő évi költségvetést, mind a magyar makrogazdaság helyzetét. 

Vértes András szerint "a 2013-as költségvetés bukásra áll", az egykulcsos szja-ra alapozott adórendszer megbukott. A GKI elnöke szerint nem javult a foglalkoztatás, sőt a versenyszférában még csökkent is, az "üzleti klíma" pedig romlott. Vértes András közölte: a GKI a bajok gyökerének a jogbiztonság hiányát tartja, a gazdaságot a kiszámíthatatlanság jellemzi. A GKI erre az évre 1,5 százalékos visszaesést vár, és a lakossági fogyasztás csökkenését éves szinten 2,5 százalékra prognosztizálja - tette hozzá. Vértes András kiemelte: a magyar gazdaság, az ország egy perspektívátlan, lefelé menő spirálba került, nem összeomlás, de tartós lecsúszás fenyeget. 

Balatoni András, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. kutatási igazgatója ezzel szemben úgy vélte: 2013-tól megnő majd a kereslet a magyar exportcikkek iránt, a nettó export továbbra is jelentős mértékben járul majd GDP-hez. Véleménye szerint jövőre az államháztartási hiány a GDP-hez mérten 2,2-2,5 százalékra valószínűsíthető. A kutatási igazgató szerint idén 0,8 százalékkal zsugorodik a gazdaság teljesítménye, jövőre azonban 1,0 százalékkal bővül. A benyújtott jövő évi költségvetésben számos kockázat van, például nagyon optimistán ítéli meg a kormány a jövő évi hazai makrogazdasági pályát - fűzte hozzá.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.