Új utak 2012

Kreativitás a kultúrában és a gazdaságban

Mit tanulhat a művészeti/kreatív szektor az üzleti szférától, milyen hatása van a kreatív ágazatoknak a társadalom közérzetére, és egy ország fejlődésére?

2012.03.08 15:44ma.hu

Az előző évi nemzetközi konferenciájának sikerén felbuzdulva az Art&Business 2012. március 29-én újabb művészeti menedzsment konferenciát szervez, ezúttal a „Kulturális és kreatív iparágak: kreativitás a kultúrában és a gazdaságban” címmel, ami a hazai kreatív menedzserek nemzetközi konferenciája is lesz egyben.

Míg a tavalyi konferencia elsősorban a kulturális szférán belül kereste az új utakat a digitális technológia és a fenntartható fejlődés keretein belül, a március végi rendezvény a művészeti kreativitás gazdasági potenciáljait vizsgálja, főképp azt, hogy az üzleti életben nélkülözhetetlen szervezőelv, eredményorientáltság és projektszemlélet miként hasznosítható kulturális-kreatív szférában olyan területeken, mint a közönségfejlesztés, a finanszírozás, a programmenedzsment és az irányítás.

A konferencia tematikáját a szervezők úgy állították össze, hogy a kulturális-kreatív oldal és az üzleti oldal erőteljesen reflektálhasson egymásra. A vállalkozói szektor képviselői konkrét esettanulmányok révén megismerhetik a kulturális szponzoráció néhány sikeres külföldi és hazai példáját, és megvitathatják, milyen formában lehet befektetés a magas színvonalú kulturális-művészeti teljesítmény. A kulturális szektorból olyan szereplőket hívtak meg, akik a „kreatív gazdaság” valamely ágazatát képviselik, és olyan kulturális terméket hoznak létre, amelynek gazdasági eredménye is figyelemre méltó. Az „Új Utak” konferencia főbb kérdései: mit tanulhat a művészeti/kreatív szektor az üzleti szférától, a művészi szabadság és a sikeres üzleti menedzsment konfliktusai, a kreatív iparok és a művészetek pozitív hatásai a gazdasági élet szereplőinek üzleti eredményeire, a kreatív ágazatok hatása a társadalom közérzetére, és egy ország fejlődésére. A budapesti Brit Nagykövetség dísztermében rendezett konferencia vitaindítóját Vasák Benedek, az A38 kulturális központ kreatív igazgatója tartja, a páratlanul sikeres hazai kulturális vállalkozás működésének tapasztalatairól.

Ezt követően Adam Goodman producer – a Mid Atlantic filmprodukciós cég ügyvezetője (többek között az Eragon, a Hellboy 2, és a Borgiák című filmek magyarországi gyártója, a Bruce Willis főszereplésével készülő DIE HARD 5. hazai producere) –, elemzi a filmgyártást, mint üzleti vállalkozást, kiemelten a kockázatkezelés és a finanszírozás szempontjából, ami a hazai filmszakma képviselői számára különösen aktuális problémafelvetés lesz. Orlai Tibor – az Orlai Produkció vezetője – az üzleti alapú színházcsinálásról ad elő, azaz „miként fér meg egymás mellett a szórakoztató és a művész színház”. A nap során többen is érinteni fogják a sikeres programmenedzsment témaköreit, programalkotási stratégiákat ismertetnek, s a résztvevők megismerhetik, hogyan menedzselhetők a művészi és kereskedelmi elvárások.
Különösen érdekesnek ígérkezik az Új Utak konferencia késő délutáni programja is, amely azt a címet kapta, hogy „Az élet sója” - a kreativitás és művészet, mint „sikertényező” a társadalomban és az üzleti életben.

Ennek a témakörnek a vitaindítóját Schilling Árpád – a Krétakör vezetője – vállalta magára, „Mennyi művész(et) kell egy társadalomnak?” címmel. A kultúra és a kreatív ágazatok szerepe, valamint a társadalmi és szellemi „jólét” megteremtésének feltételei már a tavalyi konferencián is nagy vitákat váltott ki. Alastair Creamer (Creamer & Lloyd, UK), a Unilever Catalyst esettanulmányán keresztül ismerteti a művészetben rejlő lehetőségeket, a vállalaton belüli kulturális változások beindítására.

Emile Bootsma, a Kempinski Hotel Corvinus vezérigazgatója – a „Kempinski Arts Programme”-n keresztül megismerteti a művészeti szponzoráció helyét és szerepét Budapest egyik vezető szállodájának üzletpolitikájában.

Az Új Utak konferenciát Koncz Ernő (Trigánit) előadás zárja, „Az épített környezet, mint a kreatív tevékenység otthona, terek a művészetben és az üzleti életben” címmel.

Helyszín: A budapesti Brit Nagykövetség díszterme

Időpont: 2012. március 29. (13.00-18.00)

Kedvezményes regisztráció (március 11-ig): www.artsandbusiness.hu


Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.