Hasznosnak bizonyult az eszmecsere

Fellegi az IMF-nél: Lagarde előfeltételeket szabott

A makrogazdasági egyensúly megteremtését szolgáló magyar kormányzati lépések meghozatalát támasztotta a Magyarország rendelkezésére bocsátandó hitelkeretről folytatandó hivatalos tárgyalások feltételéül Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutalap vezérigazgatója, aki csütörtökön Washingtonban fogadta Fellegi Tamást, a nemzetközi pénzügyi szervezetekkel folytatott tárgyalásokért felelős tárca nélküli minisztert.

2012.01.13 07:29MTI

MSZP: Fellegi elismerte az eddigi gazdaságpolitika bukását

Az MSZP szerint a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) tárgyaló delegációt vezető Fellegi Tamás Washingtonban elismerte az orbáni gazdaságpolitika bukását.

Burány Sándor országgyűlési képviselő pénteki budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: egyetért az Orbán-kormány tárca nélküli miniszterével abban, hogy olyan gazdaságpolitikára van szükség, amely megerősíti a piacok bizalmát és lerakja a fenntartható növekedés alapjait. Véleménye szerint ez a nyilatkozat azonban csakis úgy értelmezhető, hogy Fellegi Tamás elismerte a kormány eddigi, nemzetközi bizalomvesztéshez és várhatóan recesszióhoz vezető, ám egyetlen eredményt sem hozó gazdaságpolitikájának bukását.
   
Megítélése szerint a kormány aláásta a forint árfolyamát, növelte az államadósságot, a jól keresőknek adott adókedvezményekért feláldozta az államháztartás pénzügyi egyensúlyát, a növekedés és a munkahelyteremtés lehetőségét, ezért mielőbbi gazdaságpolitikai fordulatra van szükség.
   
Christine Lagarde IMF-vezérigazgató szavai világossá tették, hogy már a tárgyalási időpontok kitűzésének is előfeltételei vannak, ezért az MSZP változatlanul a parlament rendkívüli ülésének összehívását sürgeti jövő hétfőre, hogy ott visszavonhassák a nemzetközi szervezetek kifogásolt törvényeket - tette hozzá Burány Sándor. Megjegyezte: sajnálatos, hogy a jogszabályváltozásokat Brüsszelnek kell kikényszerítenie, de azok Magyarország érdekét szolgálják.
   
Az MSZP-s képviselő szerint a miniszterelnök viszont továbbra sem érti a helyzet súlyát, így fordulhatott elő, hogy reggeli rádióinterjújában az adatvédelmi biztos mandátumának megszüntetésével kapcsolatos brüsszeli aggodalmat úgy értékelte, hogy "porszemnek tűnik a gépezetben".
   
Burány Sándor szerint Orbán Viktort "beteges hiúsága" megakadályozza abban, hogy engedni tudjon, elismerje a változtatások szükségességét, ezért távoznia kell hivatalából.

LMP: a kormánynak magától kell válságkezelő lépéseket tennie

Fellegi Tamásnak időpont nélkül kellett hazakullognia a Nemzetközi Valutaalappal folytatott egyeztetésről, mert az IMF világossá tette, csak akkor hajlandó tárgyalni, ha a kabinet önmagától valós válságkezelő lépéseket tesz – mondta pénteki, budapesti sajtótájékoztatóján az LMP fejlesztéspolitikai szakszóvivője.

Szabó Zsolt kijelentette, hogy ezen nem is lehet csodálkozni, mert a magyar kormány már "többször megszegte azt, amit ígért, és aki hazudik, annak nem hisznek sehol a világban".
   
Az LMP választmányi tagja, pártjuk véleményét ismertetve úgy fogalmazott, hogy Orbán Viktor kormányfőt és Matolcsy György nemzetgazdasági minisztert terheli a felelősség amiatt, hogy újra tárgyalóasztalhoz kell ülni az IMF-fel. Szavai szerint a két politikus által folytatott gazdaságpolitika ugyanis "lerombolta a befektetői bizalmat, felélte a megtakarításokat és szétzilálta a gazdaságot".
   
Szabó Zsolt értetlenségének adott hangot azzal kapcsolatban, hogy a kormány miért "ódzkodik" az IMF feltételeitől, "hiszen a valutaalap most is hazánkban van, Széll Kálmánnak hívják". Szerinte a kabinet a Széll Kálmán Tervben leírta egy átlag IMF-megállapodáshoz kapcsolódó megszorítócsomag minden elemét.
   
Megjegyezte, hogy az LMP megvizsgálja majd az IMF-megállapodás feltételeit és azok közül csak azokat támogatja majd, amelyek a hosszú távú gazdasági stabilitást és a fenntarthatóságot szolgálják.
Leszögezte, hogy a már kiszivárgott feltételek közül nem tudják támogatni a "szociális szféra szétverését és a tömegközlekedésből való forráskivonást".

prev[2/2]
  1. 1. oldal
  2. MSZP: Fellegi elismerte az eddigi gazdaságpolitika bukását

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.