Londoni - nem túl optimista - elemzés
Most már gyorsan romlik a globális adósminőség
Most már gyors ütemben romlik a globális adósminőség a vállalati, a szuverén és a banki adósság-kibocsátói körben egyaránt a likviditási válság miatt, áll a Moody's Investors Service csütörtökön Londonban kiadott negyedéves felmérésében.
2008.04.17 08:45MTIA nemzetközi hitelminősítő átfogó elemzése szerint a besorolási fel- és leminősítések rátája a cégnél osztályzattal ellátott teljes adósi körben az idei első negyedévben 3:1 volt, vagyis egy osztályzatjavításra már három visszaminősítés jutott. A tavalyi utolsó negyedévben még 2:1 volt ez a mutató, 2007 második negyedében pedig jórészt egyensúlyban voltak a fel- és leminősítések, vagyis "a romlás üteme gyors", áll a Moody's összeállításában.
A ház kimutatása szerint a nála besorolással szereplő összes szuverén és kereskedelmi adós 3,8 százalékára volt érvényes leminősítési felülvizsgálat 2008 első negyedének végén; a pozitív felülvizsgálat alatt álló kibocsátók aránya 1,8 százalék volt. Leminősítést valószínűsítő negatív kilátás a Moody's listáján szereplő adósok 13,1 százalékának osztályzatait terhelte; a pozitív kilátásúak aránya ennek kevesebb mint a fele, 6,1 százalék volt.
A besorolási felülvizsgálat a hitelminősítői gyakorlatban erőteljesebb jelzés az adósosztályzat várható megváltoztatására, mint az adott osztályzatra érvényes kilátás; ez utóbbi feloldása - akár besorolási módosítással, akár a kilátás visszaváltoztatásával stabilra - hosszabb ideig, akár évekig is eltarthat. A jelentés szerint a hitelválság okozta adósminőség-romlás a globális átlagon belül elsősorban Észak-Amerikát sújtja: a Moody's listáján szereplő egyesült államokbeli és kanadai adósság-kibocsátók körében a negatív kilátásúak aránya háromszorosan haladja meg a pozitív kilátással ellátott osztályzatúakét.
Egy másik nagy hitelminősítő, a Standard & Poor's e héten kiadott londoni elemzése szerint ugyanakkor a felzárkózó térség sem mentesül az adósminőség-romlás alól. Az S&P szerint ugyanis hamarosan véget érhet az az öt éve tartó folyamat, amelynek során a felzárkózó szuverén adósok felminősítéseinek száma rendre meghaladta a leminősítésekét. Jóllehet ebben az adósi körben a felminősítések száma még mindig meghaladja a leminősítésekét, és több a pozitív kilátással ellátott szuverén adós e csoportban, mint a negatív kilátású, a makrogazdasági számok most már "vegyesek", és "sok adóssztori árnyalttá vált", áll a Standard & Poor's jelentésében.
A hitelminősítő az elemzésben külön megemlítette, hogy mások mellett Magyarország, Szerbia, Törökország és Ukrajna osztályzataira leminősítést valószínűsítő negatív kilátás van nála érvényben. Az S&P megfogalmazása szerint ezek a kormányok, jelenlegi besorolási szintjükön, kedvezőtlen helyzetben vannak ahhoz, hogy "igazítsanak a vitorlán, ha változik a szélirány". A Standard & Poor's a múlt hónap közepén rontotta leminősítést valószínűsítő negatívra a közepes befektetői "BBB plusz" szuverén magyar adóskockázati besorolás kilátását.
Az S&P listáján a környező térségből egyébként Románia - Magyarországénál két fokkal gyengébb, "BBB mínusz" - szuverén besorolására is negatív kilátás érvényes. A hitelminősítő épp a hét elején adott ki Londonban állásfoglalást arról, hogy a negatív kilátás marad is a román adósosztályzaton, mivel nincsenek megfelelő gazdaságpolitikai válaszintézkedések a növekvő makrogazdasági egyensúlyhiányokra.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 18:34 Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06