Hatékonyabb bankrendszer-szabályozás szükséges

Megvan a megoldás a hitelválságra?

Az Európai Rendszerkockázati Testület elnöke szerint is hatékonyabban kell szabályozni az eddig alulszabályozott bankrendszert, hogy elkerülhető legyen a jelenlegihez hasonló devizahitel-válság.

2011.10.16 18:47ma.hu

Az ESRB elnök, Jean-Claude Tichet eheti parlamenti meghallgatása kapcsán Herczog Edit elmondta, nem elegendő ajánlásokat megfogalmazni, hanem törvényi garanciákra lesz szükség a bankrendszer átláthatóbb működése és a fenntartható hitelezés érdekében.
 
Herczog Edit augusztus végén fordult az Európai Központi Bank elnöki tisztét is betöltő Jean-Claude Trichet-hez azt tudakolva, hogy mi a szándéka a testületnek a devizahitelek által okozott nehézségekkel kapcsolatban, és hogy kíván-e ajánlásokat kidolgozni olyan fenntartható megoldásokra, amelyek keretében a terhek arányosan kerülnek felosztásra valamennyi szereplő – a hitelesek és a bankszektor – között.

Trichet eheti parlamenti meghallgatásán úgy fogalmazott, hogy a hatástalan nemzeti intézkedésekre és arra való tekintettel, hogy ez a probléma határokon átnyúló, az ESRB olyan ajánlásokat fogadott el, amelyek a középpontba helyezik az abból fakadó kockázatokat, hogy olyan személyeknek is folyósítottak devizahitelt, akik egyébként nem rendelkeztek megfelelő fedezettel. Az ügyfelek megfelelő informálására, a körültekintőbb hitelbírálatra és a kockázatoknak megfelelő tőke biztosítására összpontosító ajánlások azt mutatják, hogy a bankrendszer is belátja, a hitelezés eddigi gyakorlata, a pénzügyi világ alulszabályozatlansága nem tartható fenn.

Herczog szerint tovább kell azonban menni, nem elegendő ajánlásokat megfogalmazni, hanem az egész európai térségre kiterjedő törvényi garanciákat kell nyújtani az adósok és az adófizetők jövőbeli megvédése érdekében.
 
A képviselő szerint jelzésértékű, hogy a testület bár intenzíven foglalkozik a kockázatok jövőbeli csökkentésével, a már hitellel rendelkezők helyzetének javítására nem tesz javaslatokat. Herczog Edit ennek kapcsán elmondta, továbbra is a kormányok, így a magyar kabinet felelőssége is, hogy a jelenleginél hatékonyabb módszerekkel mentse meg a bajba jutott családokat. A garantáltan nem EU-konform, kevesek számára elérhető és később súlyos anyagi áldozatokkal járó végtörlesztési rendszer helyett inkább egy olyan szolidaritási vagy csődalap létrehozásán kellene fáradozni a kormánynak, amely azonnali segítséget tud nyújtani a családok százezreinek.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.