Bokros lesújtó véleményének adott hangot

Sürgősen politikai megegyezésre van szükség Bokros Lajos szerint

Bokros Lajos szerint annak érdekében, hogy a következő évtized már ne bizonyuljon elvesztegetettnek az ország számára, egy-egy reformkérdésben sürgősen politikai megegyezésre van szükséges.

2008.04.14 15:19MTI

A Közép-európai Egyetem (CEU) professzora és vezérigazgatója a Pénzügyi csúcstalálkozó elnevezésű konferencián hétfőn Budapesten megerősítette, hogy az államháztartási reformra első sorban a közszolgáltatások színvonalának romlása miatt van szükség. Megmagyarázhatatlan a szakadék a magán- és az állami szektor által nyújtott szolgáltatások minősége között - mondta.

További indokként, a gazdasági növekedés fékjeként említette a korántsem egyenlő esélyű hozzáférést ezekhez a szolgáltatásokhoz, illetve a munkaerő egyenlőtlen fejlődését. Miközben nő a foglalkoztathatatlanok száma, egyes területeken munkaerőhiány van - mondta. Bokros Lajos lesújtó véleményének adott hangot a társadalmi szolidaritás gyengülését illetően is.

Mint mondta: az nem igazi szolidaritás, hogy a nyugdíjasok megszavazzák az egyetemistáknak, hogy ne legyen tandíj, illetve a vizitdíj esetében fordítva. A szükséges reformokat illetően a közoktatásról szólva egyebek között megemlítette a minimális iskolaméret meghatározásának szükségességét, akkor is, ha az iskola bezárásával a falu népességmegtartó ereje csökken. A kérdés ugyanis az: hogy lehet olyan minőségi oktatást nyújtani a kisebb falvakban élő fiataloknak is, hogy a nagyvárosi diákokhoz hasonló eséllyel kerülhessenek egyetemre - mondta.

További szükséges lépésnek nevezte a tanárok óraszámának emelését, a szigorúan egyenlő fejkvóta finanszírozást, teljes mértékben a központi költségvetésből, amit az önkormányzatok kiegészíthetnek. A felsőoktatást illetően a munkaerőpiaci igények figyelembe vételét és valódi felsőoktatási reformot sürgetett. Ez Bokros Lajos szerint azt eredményezné, hogy az egyetemek számát a felére kellene csökkenteni, az így megmaradó mintegy 40 egyetemre pedig kemény követelmények mellett az erős versenyt vállalva, a munkaerőpiaci követelményeknek megfelelően lehessen bejutni.

Javasolta továbbá, hogy az alapképzés önköltséges legyen, rászorultsági alapon 15 százalékos mentességgel. A nyugdíjreformról szólva a szigorúan egyéni számlás változat mellett érvelt, ami mint mondta jelentősen erősíti az öngondoskodást, az egyéni érdekeltséget, ösztönzi a szerződéses megtakarításokat, a hosszú távú befektetéseket, a tőkepiacot. Hangsúlyozta: el kellene fogadni, hogy a nyugdíj nem a szociális ellátás része, nem jár alanyi jogon.

Az egészségügyet a rendszerváltás leggyengébb láncszemének nevezte a volt pénzügyminiszter, aki úgy gondolja: nem lehet verseny a szolgáltatók között, ha a finanszírozók között nincs. A strukturális feszültséget véleménye szerint csak úgy lehet enyhíteni, ha van aki a laikus beteg mellé lép tudással és tőkével; ez pedig csak a többségi, magántulajdonú biztosító lehet, nem az állami "vízfej".

Csak a verseny tudja erősíteni a beteg strukturálisan gyenge pozícióját, a szolgáltatók ennek hiányában soha nem fognak érdemben versengeni a betegek kegyeiért, és nem lesz késztetés sem a minőség javítására - fűzte hozzá. Az egészségbiztosítási pénztárakról a parlament által elfogadott törvény éppen azért rossz - fejtette ki - mert csak kisebbségi, alárendelt helyzetbe engedi be a magántulajdont.

Bokros Lajos szerint van kiút a népszavazás utáni helyzetből, de helyre kell állítani a befizetéseknél a szolidaritást. Javaslata szerint minden 18 év feletti állampolgár fizessen fix járulékot, ez fedezze most a tb, majd a reform után a többségi tulajdonú magánbiztosítók szolgáltatásait.

Szólt elmaradt reformokról is, ide sorolva a közteherviselés reformját, ezen belül a minimálbér adómentességének megszüntetését, az adóék csökkentését és kisimítását, valamint háromkulcsos 10-20-30 százalékos szja bevezetését. Sürgető a közigazgatási és az önkormányzat, a munkaerőpiaci, valamint a szociális háló reformja is, de az egyik legfontosabbnak, hitelességet helyreállítónak nevezte a képviselők és választások reformját.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.