Nem olajfalók - ezek igaziak
Szén-dioxid faló algák!
Egy nemzetközi kutatócsapat zöldalgák genetikai állományának vizsgálatakor olyan géneket talált, amelyek a szén-dioxid elnyeléséért felelősek. Segítségükkel esély lehet fenntartani az óceánok kémiai egyensúlyát.
2009.04.12 10:46National Geographic
Egy nemzetközi kutatócsapat zöldalgák genetikai állományának vizsgálatakor olyan géneket talált, amelyek a szén-dioxid elnyeléséért felelősek. Segítségükkel esély lehet fenntartani az óceánok kémiai egyensúlyát.
Az amerikai Scienceben megjelent tanulmány azt álltja, hogy az algáknak a szénelnyelésen keresztül éghajlatmódosító hatása van. A tudósok reményei szerint a mikroszkopikus zöld növények képesek eltüntetni a fölösleges mennyiségű üvegházhatású gázokat. A fotoszintézis jól ismert folyamatában a Micromonas elnyeli a szén-dioxidot, vizet vesz fel, oxigént és szerves anyagot termel. A két mikrométernél kisebb átmérőjű Micromonas, az egyik legkisebb eukarióta alga, amely ráadásul a világ tengereiben mindenütt megtalálható.
A vizsgált minták egyikét például a Csendes-óceán déli részén, míg a másikat a La Manche-ban vették. Édesvízben és a tengerekben is megélnek. Az elemzés a Micromonas mintegy 22 millió nukleotidból felépülő DNS állományában 10 ezer gént azonosított. "Sokkal változatosabbak, mint eredetileg hittük" - mondta Alexandra Worden, a kutatás vezetője.
A két vizsgált faj génjeinek csak 90 százaléka azonos, holott korábban sokan ugyan ahhoz a fajhoz tartozónak tartották őket. Összehasonlításként: az embernek és a csimpánznak körülbelül 98 százalékban azonosak a génjeik.
A két algatörzs egyes génjeinek vizsgálata alapján modelleket dolgozhatnak ki a tudósok arra, hogyan lehetne minél több szén-dioxidot elnyeletni az algákkal.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 18:34 Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06