"Addig ütik a kaptárakat..."
A csimpánzok felfegyverkezve vonulnak hadba a mézért!
Odavannak a csimpánzok a mézért: jól szervezett támadást indítva ágakból készített "fegyvereikkel" addig ütik a kaptárakat, míg hozzá nem jutnak a mézhez - figyelték meg kongói tudósok.
2009.03.31 12:12MTIA kutatók az International Journal of Primatology című szaklapban megjelent tanulmányukban számoltak be az édesszájú majmok akcióiról, amelyek során néhány példány faszerszámok valóságos tárát használta a méz megszerzéséhez.
"A megszerzett méz tápértéke nem olyan magas, sikert követő izgalom azonban elképesztő, látszik, hogy mennyire élvezik az ízét" - írta Crickette Sanz, a lipcsei Max Planck Evolúciós Atropológiai Intézet munkatársa.
Főemlős-kutatók körében ismert a csimpánzok a méz iránti vonzalma. Korábbi kutatások már felfedték: az emberszabású majmok képesek a botokat olyanra alakítani, hogy azzal leverjék a kaptárakat. Azt azonban csak most fedezték fel, hogy a Kongó-medence területén élő csimpánzok is gyakran támadják meg a kaptárakat.
"Úgy tűnik, a közép-afrikai csimpánzok sokkal kifinomultabb technikákat fejlesztettek ki a méz megszerzésére, mint kelet- és nyugat-afrikai társaik, ez talán regionális sajátosság" - mondta Sanz.
Az állatokról több mint négy éven át készült felvételeken látszik a csimpánzok eltökéltsége, hogy megszerezzék a mézet. "Senki nem gondolta volna, képesek akár ezerszer is odacsapni, hogy hozzájussanak a csemegéhez" - számolt be a kutató.
"Néha reggel fognak hozzá, és csak délutánra érnek el sikert. Közben csak keveset pihennek. Ez fizikailag is megerőltető, főleg ha látjuk, milyen nagyok az általuk használt botok. Némelyik egy kilónál is nehezebb" - tette hozzá. Kutatók azt is megfigyelték, hogy a kongói csimpánzok eszközhasználata sokkal kifinomultabb a korábban gondoltnál.
"Több eszközt is használnak, szerszámok egész sorával indulnak a mézért" - magyarázta David Morgan, a tanulmány egyik társszerzője. Ha pedig a csimpánzoknak sikerül megfelelő eszközt készíteniük, azt az ágak közé elrejtve megőrzik későbbi használatra - írták a szakemberek.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:24 Brutális vihar Európa-szerte - apát és fiát elnyelte a föld
- 22:23 Különös teknőst fogtak Tatabányán
- 20:59 Új pókfajtára bukkantak az Aggteleki Nemzeti Parkban
- 18:51 A kannabisz gyógyászati célú termesztéséről szóló törvényjavaslatot terjesztett elő a szlovén kormány
- 16:49 A brit esélyegyenlőségi törvény a születéskori biológiai nem alapján határozza meg a női nemet
- 14:47 Gyűjtést indítanak Nagyvárad nemrég megtalált, 112 éves címerének megmentésére
- 12:26 Kegyetlen gyerekgyilkosság - Mérgezett húsvéti tojásokat küldött egy nő az exe új családjának
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06