"Egy halom jól táplált bolharák"
A tenger trágyázásával nem lehet feltartóztatni a klímaváltozást
Egy kezdettől fogva vitatott német-indiai kísérlet tanulsága szerint nem lehet a tenger trágyázásával feltartóztatni az éghajlatváltozást.
2009.03.28 08:54MTIAz Antarktisz közelében történő vastrágyázás valószínűleg nem teljesíti azt az elvárást, hogy hosszú távon jelentős mennyiségű széndioxidot kössön meg a légkörből - közölte honlapján bremerhaveni Alfred Wegener Sark- és Tengerkutatási Intézet (AWI).
A kutatók hat tonna vasat juttattak ki egy örvénybe az Antarktisztól nem messze, és csaknem hat hétig figyelték, milyen hatással lesz a planktonra és az üvegházhatású gázok koncentrációjára. A vastrágyázás az elvárások szerint fokozta a parányi algák, az úgynevezett fitoplankton növekedését, biomasszájuk két hét alatt megkétszereződött, és ehhez szén-dioxidot vontak ki a vízből.
Az algák burjánzását azonban megakadályozták az evezőlábú rákok, amennyiben egyszerűen felfalták őket. Így a kevesebb algával kevesebb szén is süllyedt le a tengerfenékre, mint a korábbi kísérletek során. A korábbi kísérletekben elsősorban a kovamoszatok növekedésére sikerült hatni, amelyek szilikátos héjuk révén védve voltak a falánk rákok elől.
A mostani kísérlet során azonban nem tudtak elszaporodni a kovamoszatok, mivel a korábbi, természetes virágzások az érintett területen már felélték a növekedésükhöz szükséges kovasavat. A tanulság tehát az, hogy a szubantarktikus zóna vastrágyázása fokozza ugyan a többi parányi alga növekedését, ezek azonban kellő védelem híján nem tudnak úgy kivirágozni, és ennélfogva annyi szén-dioxidot megkötni, mint a kovamoszatok. A többi üvegházhatású gáz koncentrációja - például a dinitrogén-oxidé, a metáné vagy a halogénezett szénhidrogéneké, amelyek az ózonréteg lebontásáért felelősek - az AWI elmondása szerint az egész kísérlet időtartama alatt alig vagy egyáltalán nem változott.
A kísérlet után tehát közlésük alapján semmi más nem maradt hátra, mint "egy halom jól táplált bolharák". Ezek többek közt evezőlábú rákokkal táplálkoznak, így a trágyázott folt nagy számban vonzotta őket.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
- 12:31 Ferenc pápa a szombat esti virrasztás előtt megjelent a Szent Péter-bazilikában
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06