Bizonyos fajok nyertesek, míg mások vesztesek
Miként alakítja a klímaváltozás a madárpopulációkat?
Egy nemzetközi kutatás szerint Európában és az Egyesült Államokban a leggyakoribb madárfajok populációit átformálja a klímaváltozás.
2016.04.01 17:58MTI
Jelentősen befolyásolja az európai és amerikai madarak életét a klímaváltozás: bizonyos fajok nyertesei, míg mások vesztesei lehetnek a megváltozott körülményeknek. Az 525 fajra kiterjedő kutatás szerint a két kontinensen hasonlóan reagálnak a madarak az éghajlat változásaira
A Science szaklapban megjelent tanulmányban a különféle madarak elterjedési adataira és a klímaváltozásra vonatkozó információk alapján becsülték meg, hogy az 1980 és 2010 között befogott 145 európai és 380 észak-amerikai madárfaj közül melyek lesznek életterük növekedése révén a nyertesei és melyek a vesztesei a klímaváltozásnak.
A kutatás szerint a gyurgyalagoknak és a berki poszátáknak elsősorban az Európa déli részén előforduló állományai növekedtek, míg a főleg északon elterjedt kormosfejű cinege és a fenyőpinty populációi csökkentek. A klímaváltozás azonban egy és ugyanazon fajra is eltérő hatással lehet az előfordulási régiók szerint. Az ökörszemállomány például növekszik az északi régiókban, ahol enyhébbek a telek, a déli területeken azonban az egyre forróbb és szárazabb nyarak miatt csökken a számuk.
Az Alpok térségébe tartozó országokban, mint Ausztriában és Svájcban, a klímaváltozás elméletileg számos madárfajnak pozitív hatásokkal jár a kutatás szerint. A felmelegedés miatt például megnövekedhet azoknak a szárnyasoknak élettere, amelyek a magasabban fekvő területeken egyelőre nem tudnak megbirkózni a hegyek zord időjárásával. A gyakorlatban azonban ez a pozitív hatás nem minden madár esetében valósul meg.
A klímaváltozás vesztesei között vannak azok a fajok, amelyek a hideg, nedves, hóban gazdag vidékekhez alkalmazkodtak. Ezeknek, például az alpesi hófajdnak és a gatyáskuviknak problémáik lehetnek - mondta el Norbert Teufelbauer biológus, a BirdLife madárvédő szervezet osztrák tagozatának munkatársa.
A szakértő utalt arra is, hogy a klímaváltozás nem az egyetlen faktor, amely megváltoztatja a madárpopulációk életfeltételeit. Még ha a felmelegedés meg is növeli egy faj életterét, negatív tényezők, mint a földterületek megművelése, ellentétesen hatnak. Ráadásul az élőlények nehezen alkalmazkodnak a gyors változásokhoz, "az evoluciós folyamatoknak egyszerűen időre van szükségük" - fogalmazott a kutató.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 12:10 Ukrán katonák YouTube-ról tanulják a nyugati fegyverek használatát
- 10:04 Az ICC reagált Netanjahu magyarországi látogatására
- 8:59 Ekkora jégvihar sújtotta Mackinac-szigetet és Észak-Michigant
- 6:50 Medveveszély a Nagykürtösi járásban - óvatosságra intik a lakosságot
- 22:25 Ratosnyánál letarolják a völgy minden növényzetét és elárasztják vízzel
- 21:33 Erős földrengés rázta meg az Atlanti-óceánt Grönland közelében
- 20:01 Tragikus hirtelenséggel elhunyt minden idők egyik legjobb magyar kézilabdázója
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06