Mérföldkő
Tíz éve figyeli a Marsot a NASA sasszemű szondája
A Mars Reconnaissance Orbiter 2006-ban állt először elliptikus, majd fokozatosan körpályára, azóta több száz terabitnyi adatot küldött haza.
2016.03.11 10:59ma.huA Mars körül keringő Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) tizedik évét is túllépte a planétánál, 2006. március 10-én állt körötte pályára, és azóta is vizsgálódik - írja a Hirado.hu. A jeles eseményt megünneplendő, a NASA videóban fűzte össze az MRO 10 évét.
A szonda precedens nélküli részletességgel vizsgálódik, adataival a kutatók figyelemmel tudják kísérni a dinamikus bolygót. Nevéhez fűződik igen sok fontos felfedezés, többek között a modern Mars bizonyos részein szezonálisan megjelenő vízfolyás friss felfedezése.
Mostanáig 264 terabitnyi tudományos adatot küldött haza, többet, mint az összes többi bolygóközi misszió együttesen. Megfigyeléseinek némelyikével a kutatók ki tudják értékelni a lehetséges landolási helyszíneket a későbbi robot és emberes misszióknak, mások folyamatosan segítenek megtervezni a még két működő marsi felderítő, az Opportunity és a Curiosity útját. Az MRO emellett létfontosságú kommunikációs kapocsként szolgál a két szonda és a földi irányítók között.

A 270 milliós MRO 2005. augusztus 12-én indult útjára, feladata többek között a marsi geológia és klíma, valamint annak vizsgálata volt, hogy a bolygón volt-e valaha hosszabb ideig folyékony víz.
Mérései és fényképei elősegítették, hogy a kutatók kitöltsék a marsi tudásanyagban tátongó hiátusok némelyikét, többek között kimutatták, a bolygó sokféle vizes környezetnek adott otthont, és azóta rengeteget változott. A NASA közleménye szerint a modern Mars dinamikus aktivitása felöleli a friss krátereket, lavinákat, porviharokat, a szén-dioxid-takarók szezonális fagyását és felolvadását, valamit a sósvíz nyári megjelenését.
A napenergiával működő MRO hat tudományos műszert hordoz, többek között a HiRISE kamerát (High Resolution Imaging Science Experiment), amelynek teljesítménye lehetővé teszi az asztal méretű képződmények vizsgálatát a marsi felszínen.

Máig megfelelő a szonda és műszereinek működése, annak ellenére, hogy jócskán meghaladta már eredeti, kétéves misszióját. Érkezésekor (2006 márciusában) elliptikus pályára állt, amely bizonyos alkalmakkor 43 ezer kilométeres távolságba vitte a bolygótól. 2006 szeptemberére azonban az úgynevezett levegőfékezési manőver során közelebb araszolt, majdnem kör alakú pályára, 250-316 kilométeres magasságba. Ma is ezen a pályán halad.
Egyike a Vörös Bolygó körül szemlélődő öt működőképes űrszondának, társai a Mars Odyssey és a MAVEN a NASA égisze alatt, az európai Mars Express, valamint az indiai Mars Orbiter Mission, avagy a Mangalyaan.
Akármilyen koros is, nem a legidősebb tagja a csoportnak, hiszen a Mars Odyssey 2001 októberében állt pályára, míg a Mars Express 2003 decemberében. (Emellett a felszínen kutakodó Opportunity is megelőzi, mivel 2004 januárjában landolt.)
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:34 Az EU egy vagyont biztosít az európai és ukrán védelmi ipar fellendítésére
- 18:31 Sikeresen visszatért a Sencsou-19 űrhajó legénysége a kínai űrállomásról
- 16:27 A Sztálingrád elnevezést kapta Volgográd repülőtere
- 14:18 Több százezer ember maradt áram nélkül súlyos viharok nyomán az USA-ban
- 12:17 Többen meghaltak egy étteremben keletkezett tűzben Északkelet-Kínában
- 10:15 Kanadai miniszterelnök: Kanada soha nem lesz az 51. amerikai állam
- 8:14 Eurostat: csökkent tavaly a közúti balesetben elhunytak száma az EU-ban
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06