Tészta az egész világ
Robbantak, reccsentek a hidak - képek
Egyre közelebb a világrekordhoz: 496,8kg terhelést bírt el a november 9-i debreceni tésztahíd-építő verseny legstabilabb szerkezete.
Nézze meg Orosz Péter fotográfus elképesztő felvételeit! >>>

Maximum egy kilogramm tészta felhasználásával egy méter fesztávú hidat építettek a Debreceni Egyetem Műszaki Karának Építőmérnöki Tanszéke által hetedik alkalommal megrendezett TörDElő versenyre a debreceni, szegedi, nyíregyházi és kolozsvári csapatok, melyek középiskolai és egyetemi kategóriákban mérték össze szerkezeteik teherbírását. Összesen húsz csapat terhelte és törte össze tésztahídját a debreceni versenyen.

- Az első házi versenyünkön 2010-ben a legeredményesebb csapat szerkezete 36kg-ot bírt el. Az azóta nemzetközivé szélesedett TörDElő helyi eredményei viszont már egyre közelednek az 572kg-os világrekordhoz. A tésztahíd-építés nagyon megfogja a hallgatókat, akik a csapatmunkában való részvételt és az alkotás örömét egyszerre tudják átélni. A hallgatók generációról generációra adják tovább a szerkezetek elkészítéséhez szükséges mesterségbeli tudást, önálló műhelyként tevékenykednek a tanszéken - fogalmazott megnyitójában Kovács Imre, a DE Műszaki Kar Építőmérnöki Tanszékének vezetője.
Az egyetemisták szervezőcsapatának vezetője, Szűcs Gabriella elmondta: huszonhárom csapat jelentkezett, de végül hét középiskolai és tizenhárom egyetemi tésztahíd-építő alakulat terhelhette meg a versenyen a körülbelül egy hét alatt elkészíthető szerkezeteket.

A súlyterhelés során a legjobban megépített hidak szinte szétrobbantak a versenyen, aminek az az oka, hogy minden részük egyszerre kapta meg a terhelést és egyszerre is adta fel a munkát. A kevésbé szimmetrikus hidak nem annyira látványosan, inkább egyszerűen eltörtek, szétreccsentek a súly mennyiségétől.
A középiskolai kategória legeredményesebb szerkezete 84,4 kg terhelést bírt ki, míg az egyetemi csoportban - megdöntve tavalyi 492kg-os rekordot - a Kolozsvári Műszaki Egyetem hallgatói diadalmaskodtak 496,8kg-os eredménnyel, így a TörDElő vándorkupáját ezúttal is ők vihették magukkal.
- Egyetemünkről több csapat is folyamatosan részt vesz a versenyeken, egyik csapat átadja a másiknak a tudását, így javítjuk évről évre a teljesítményünket. A híd formája tavaly óta semmit nem változott, a csapatszellemen azonban javítottunk. Valószínűleg még ezt az eredményt is lehet fokozni - értékelt Szász Gábor, a győztes csapat tagja.

A verseny második helyezettje a debreceni műszakis Kovács Szimonetta lett, aki 407kg teherbírású, szépségdíjasnak is választott tésztahídját egymaga építette.
- Korábban is részt vettem már tésztahíd-építő versenyen, tudtam, mit és hogyan kell megépíteni. Voltak azonban nehéz pillanatok, például amikor fel kellett állítanom a hidat, ahhoz kellett segítséget kérnem. A probléma a terhelőelem ragasztásával volt, ha azt kiküszöbölöm, még jobb eredményt érhetek el a nagyon könnyű, 844 gramm súlyú szerkezettel. Láttam egyébként rajta, hogy ilyen szépet még nem készítettem, de meglepődtem a különdíjon - foglalta össze kimagasló teljesítményét Kovács Szimonetta.
A tésztahidak építése és törése jövőre is folytatódik, májusban Budapesten világbajnokságot rendeznek, ősszel pedig újra lesz debreceni verseny is. - Terveink szerint jövőre részt veszünk a betonból épített kenuk kupáján is, ahol a Dunán kell majd versenyezni a betonból készült vízi járművekkel - mondta Kovács Imre tanszékvezető.





Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06