Hadron
CERN-kutatók is dolgoznak az NI debreceni nyitott laboratóriumában
A CERN PACMAN-projektje keretében 3 éven keresztül végzik a CERN-ben az 50 kilométeres lineáris gyorsító mintegy 20 ezer moduljának nanométeres pontosságú összehangolását.
2015.07.25 05:30MTI
A világ legnagyobb részecskefizikai laboratóriumát üzemeltető CERN kutatói a National Instruments debreceni nyitott laboratóriumában fejlesztenek műszaki megoldásokat a részecskegyorsítók következő generációja számára - ismertette az NI Hungary Kft. ügyvezető igazgatója pénteken sajtótájékoztatón.
Ábrahám László emlékezetett arra: az elmúlt év végére készült el az NI Science Parkja csaknem 4 milliárd forintos beruházással, az Európai Unió 50 százalékos támogatásával.
A Science Parkban alakították ki a nyitott laboratóriumot, ahol elsősorban hazai kis- és középvállalkozások (kkv-k) valósíthatják meg innovációs ötleteiket az NI 3000 termékének felhasználásával és szakembereinek támogatásával, de három hónapig a nyitott labor adott otthont a CERN két kutatójának is - mondta az igazgató.
A nyitott laboratórium a legfejlettebb NI hardverekkel is szoftverekkel teljesen felszerelt laboratórium, ahol olyan kkv-k, startup cégek, illetve egyetemi kutatók és hallgatók valósíthatják meg innovatív ötleteiket, akik a National Instruments grafikai rendszertervező platformját választják tudományos vagy ipari alkalmazásokat megcélzó rendszerük fejlesztéséhez - magyarázta Ábrahám László.
Hozzátette: a laboratóriumba nyílt pályázattal kerülhetnek be az ötletgazdák. Ez a kezdeményezés úgy juttatja lépéselőnyhöz a résztvevőket, hogy leveszi a vállukról az általában jelentős kezdeti technológiai beruházás terhét és kockázatát, megnövelve ezzel számukra a hatékony és sikeres termékfejlesztés, tesztelés és piacra jutás esélyét.
Barabás Botond, az NI innovációs programjának vezetője elmondta: a CERN kutatói mellett egy szegedi cég mikroszkópfejlesztéshez használta a nyitott labort, egy alapítvány ősszel kezdi meg orvosdiagnosztikai eszközök fejlesztését és tesztelését, egy másik cég pedig kutyáknak intelligens nyakörv-fejlesztési elképzeléseit kívánja a laborban megvalósítani.
A CERN PACMAN-projektje keretében a nyitott laboratóriumban három hónapja dolgozó Silvia Zorzetti Marie Curie-díjas kutató nyolc doktorandusz társával három éven keresztül végzi a CERN-ben az 50 kilométeres lineáris gyorsító mintegy 20 ezer moduljának nanométeres pontosságú összehangolását.
Ezt az extrém pontosságú hangolást laboratóriumi tesztekkel kell előkészíteni, ebben segítenek a mérésautomatizálás és virtuális műszerezés terén vezető NI termékei - mondta a sajtótájékoztatón a villamosmérnök-kutató hozzátéve: a tudományos munka mellett a számára ismeretlenebb ipari szemléletet is tanulmányozhatta a NI debreceni gyárában.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 14:56 Dunai hajóbaleset - megtalálták az eltűnt csepeli edző holttestét
- 12:53 NAV: hatszor bukott meg a próbavásárláson egy budapesti boltos
- 10:34 Négy év fegyházra ítéltek egy férfit, aki miatt halálra fagyott egy hajléktalan nő
- 8:37 Zöld utat kaptak a napfény tompítását célzó kísérletek
- 6:36 Akár a természetes szempillák elvesztését is okozhatja a műszempilla-allergia
- 22:33 A Vatikánnnak arra kellett kérnie a gyászolókat, ne készítsenek szelfiket Ferenc pápa ravatalánál
- 20:46 Felfüggesztés fenyegeti a Modernát az Egyesült Királyságban
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06