A legmostohább Föld körüli út
Ez aztán az extrém világkörüli kaland!
A légüres térben, az árnyékban -12 °C-os, a napos pályaszakaszokon akár +40 °C-os hőmérséklet, a kozmikus sugárzás nem éppen kéjutazás.
2015.01.03 13:00ma.huAmíg mi a kellemes ünnepeket töltöttük, addig élőlény a nyílt világűrben keringett a Föld körül, a Nemzetközi Űrállomás külsején - másfél óránként egyszer megkerülve bolygónkat. Az Európai Űrügynökség (ESA) Expose-R2 kísérletében összesen 46 különböző élőlényfaj – baktériumok, gombák, ízeltlábúak – vesznek részt egy „világ körüli utazáson”. Sőt nem is egyen, hiszen a Nemzetközi Űrállomás (ISS) külső részére helyezve másfél óránként egyszer megkerülik bolygónkat - magyarázta az Űrvilág.hu cikke. A kísérleti minták júliusban, a Progressz M-24M teherűrhajóval jutottak a világűrbe. Az igazi „kaland” augusztus 18-án kezdődött, amikor egy űrséta során az orosz Alekszandr Szkvorcov és Oleg Artyemjev űrhajósok kihelyezték az élőlényeket tartalmazó berendezést a Zvezda modul külső felületére.

A légüres térben, az árnyékban -12 °C-os, a napos pályaszakaszokon akár +40 °C-os hőmérséklet, a kozmikus sugárzás nem éppen kéjutazást garantál, ami összesen 18 hónapon át tart majd. A kísérlet célja a földi életformák túlélési korlátainak kiderítése. A Föld lakóit a Nap teljes sugárzási spektrumától, például az ultraibolya sugárzástól megvédi a légkör. Földi körülmények között nehéz is reprodukálni azt a sugárzási környezetet, ami a világűrben érné az élőlényeket. Ezért a legkézenfekvőbb megoldás a Föld körüli pályán végezni a kísérleteket.
A hasonló vizsgálatoknak már hosszú hagyománya van az űrkutatásban. Korábbi kísérletek kimutatták, hogy egyes zuzmók és a medveállatkák is képesek hosszabb ideig elviselni a nyílt világűr mostoha körülményeit. Ez legalábbis nem teszi teljesen megalapozatlanná a pánspermia hipotézisét, ami szerint egyes mikrobiális életformák akár az egyik lakható égitestről a másikra átkerülhetnek.
A most folyó Expose-R2 kísérletben nem minden „utas” van kitéve egyformán mostoha körülményeknek. Vannak olyan rekeszek, amelyekben a marsi légkört igyekeznek szimulálni, ugyanolyan légnyomást tartva bennük, és ugyanúgy kiszűrve a Nap ultraibolya sugárzását, mintha a Mars felszínén történne a kísérlet. Ebből arra próbálnak következtetni, hogy milyen túlélésre számíthatnak a földi élőlények, ha a Mars számukra extrém körülményei közé kerülnek. Egy mérés nem mérés, így minden mintát megkettőzve, sőt némelyiket megháromszorozva helyeztek ki az ISS külsejére, hogy a tudományos eredmények még megbízhatóbbak legyenek. Az eszközöket 2016 elején juttatják vissza a Földre, részletes elemzésre.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 16:20 Sártengerré változott a 67-es út - videók
- 14:19 Agrometeorológia: jól jönne az eső, de a csapadék egyenlőtlen eloszlásban érkezik
- 12:17 Elindult a Sencsou-20 űrhajó a kínai űrállomásra
- 10:48 Kigyulladt és leomlott egy híd Pekingben
- 8:27 Tűzvész tombol New Jerseyben - Több ezer lakost evakuáltak
- 6:37 Helikopterről lőttek ki 700 koalát Ausztráliában - heves tiltakozást váltott ki az akció
- 22:55 Gazdaságpolitikai váltást sürget a Mi Hazánk
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06