Hubble-találmány
Túlélte a kozmikus kataklizmát a most felfedezett "Zombicsillag"
Egy szupernóva-robbanás túlélőjét, fehér törpe maradványait fedezhették fel a Hubble űrteleszkóp segítségével 110 millió fényévnyire a Földtől.
2014.08.18 15:50MTI
A szupernóva a Napnál nagyobb tömegű csillag végső, nagy robbanása, amelynek során fényessége néhány hónapon át egy átlagos galaxiséval vetekszik. Egy-egy ilyen robbanás során általában megsemmisülnek a csillagfejlődés utolsó stádiumában lévő objektumok, az úgynevezett fehér törpék, amelyekben már nem folynak magfúziós reakciók, megszűnt az energiatermelés. A Hubble űrteleszkóp felvételei azonban arról tanúskodnak, hogy bizonyos feltételek mellett az ilyen kozmikus kataklizmáknak is lehetnek túlélői, amelyeket a NASA szakemberei "zombicsillagoknak" neveztek el.
A robbanás előtt sok évvel készített Hubble-felvételeket vizsgálva a kutatók egy kék csillagot fedeztek fel, amely energiával "táplálta" a fehér törpét. A folyamat során az objektumban ismét beindultak a nukleáris reakciók, és ez egy gyenge, 1ax típusú szupernóva-robbanást eredményezett. Az 1ax típusú szupernóvák sokkal ritkábban, mint fényes társaik, az 1a besorolásúak. A csillagászok eddig körülbelül 30 miniszupernóvát azonosítottak, amelyek esetében a robbanást túlélhette egy fehér törpe.
"Évtizedek óta tanulmányozzuk az olyan csillagrendszereket, amelyek 1a típusú szupernóva-robbanást eredményeznek. Ezek a szupernóvák azért fontosak, mert egyfajta kozmikus távolságmérőként szolgálnak, és segítségükkel a világegyetem tágulásának mértékét határozhatjuk meg. Ugyanakkor nagyon keveset tudunk arról, hogy miként is robbannak fel a fehér törpék, a folyamatot segíthetnek megérteni az 1a és az 1ax típusú szupernóvák közötti hasonlóságok" - magyarázta Saurabh Jha asztrofizikus, a Rutgers Egyetem docense.
Az SN 20 12Z katalógusjelű "gyengécske" szupernóva 110 millió fényévnyire, az NGC 1309 katalógusjelű galaxisban található. Mivel a Hubble a robbanás előtt is több éven át pásztázta az adott régiót, a tudósoknak így lehetősége volt összehasonlítani a robbanást megelőző és azt követő állapotokat. Jövőre pedig, amikorra elhalványul a szupernóva fénye, újból felvételeket készítenek, hogy igazolják a zombicsillaggal kapcsolatos feltételezésüket.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06