A tengeri ökoszisztéma meg fog változni
Mi történik, ha tovább savasodik az óceán?
Angol kutatók a Földközi-tenger mélyén természetes szén-dioxid-kürtők környékét tanulmányozták, és ezzel betekintést nyertek a jövőbe. A vízben oldott széndioxid savassá teszi a vizet, ennek következményeként a kürtők környékén kevesebb faj fordult elő, a csigák háza pedig szétmállott.
2008.06.21 13:47MTIA Nature című szaklapban publikált tanulmányban a plymouth-i egyetem kutatói előrebocsátják: a légköri széndioxid-koncentráció növekedésével ezek a hatások világszerte tapasztalhatók lesznek. A gáz egy része ugyanis bejut az óceánokba, és globális savasodást idéz elő. Az ipari forradalom óta az óceánok pH-ja 8,2-ről 8,1-re csökkent. A kürtők környékén egészen 7,4-ig csökkent a víz pH-ja, de már 7,8-os pH-jú területeken 30 százalékkal kevesebb faj fordult elő, mint a környező vizekben.
Korallok egyáltalán nem voltak jelen, hiszen külső vázuk létrehozásához oldott kalcium-karbonátra van szükségük, amelynek koncentrációja savasabb környezetben jelentősen csökken. A puhatestűek ugyanígy építik házukat - így érthető, hogy a 7,4-es pH-jú zónákban a kutatók nem is találtak csigát, a kevésbé, de így is túl savas vizekben pedig látták, hogyan mállik el a csigák háza. A tengeri füvek eközben burjánzottak - valószínűleg a vízben ők a nyertesei a szén-dioxid-többletnek.
Ezzel a kutatással végre terepi bizonyíték van arra, amit eddig csupán laboratóriumban mutattak ki a tudósok: hogy a tengeri ökoszisztéma meg fog változni, a biodiverzitás csökkenni fog. A Kormányközi Éghajlati Tanács (IPPC) szerint abban az esetben, ha nem csökkentjük szén-dioxid-kibocsátásunkat, az óceánok pH-ja valószínűleg 7,8-ra fog csökkenni 2100-ig. Jason Hall-Spencer, a kutatás vezetője szerint azonban már olyam magas a légköri szén-dioxid-koncentráció, hogy a kibocsátások drasztikus csökkentése sem gátolhatja meg a további savasodást.
A korallok és a hozzájuk hasonló szervezetek a hőmérséklet emelkedésére is érzékenyen reagálnak - már folynak a kutatások annak kiderítésére, milyen következményekkel jár egy felmelegedett és elsavasodott óceán. Sok még a nyitott kérdés. Kutatók a jövő héten jelentik be az Európai Óceánsavasodási Projekt (Epoca) kezdetét. A négyéves, 16 millió eurós kezdeményezés remélhetőleg talál majd válaszokat rájuk.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06