Többször is lecsapott már
Több a forgószél, több a megfigyelő
Az elmúlt hetekben szinte minden nap érkezett jelentés földet nem érő forgószélről, úgynevezett tubáról és idén nyáron több tornádó is lecsapott már Magyarországon. Polyánszky Zoltán meteorológus csütörtökön az MTI-nek elmondta, hogy elsősorban a több megfigyelő miatt hallunk gyakrabban tornádókról.
2008.06.19 13:01MTIUtoljára szerda délután Eger környékén, Pátkán és Hajdúszoboszló térségében figyeltek meg tubát, amelyek nem okoztak jelentősebb pusztítást - tájékoztatott a meteorológus. Arra a kérdésre, mitől nőtt meg ennyire a tubák és tornádók száma Magyarországon elmondta: elsősorban a megfigyelések száma növekedett jelentősebb mértékben, az emberek sokkal jobban odafigyelnek ezekre a jelenségekre.
Az, hogy az éghajlatváltozás miatt lenne több forgószél, nem bizonyítható egyértelműen - tette hozzá. Mint mondta, a Gátéron május 20-án észlelt tornádóról készült videó bemutatása fokozhatta az "észlelési kedvet", de hozzájárulhatott a szakszerűbb felismeréshez is. E mellett a technika is sokkal fejlettebb, több embernek van digitális fényképezőgépe, szélessávú internet-hozzáférése, ezért "hamarabb eljut az információ a széles tömegekhez" - állapította meg a meteorológus. "A társadalom most már nem legyint, ha tornádóhoz hasonló képződményt lát", amelyek nagy része inkább csak látványos, nem okoz nagy kárt.
Sokan, ha van lehetőségük, az interneten közzéteszik, amit láttak, megörökítettek - mutatott rá Polyánszky Zoltán. A forgószelek kialakulásáról elmondta, két típusuk ismert, az egyik a szupercellás tornádó, mely egy forgó zivatarfelhőből jön létre, felülről épül ki és ez után ér földet. Ezek a tornádók általában ritkábban fordulnak elő, viszont gyakran erősebbek. Ilyen volt a május 20-án Gátér környékén dokumentált tornádó. A másik típusuk a nem szupercellás tornádó, amely alulról, a föld felszínéről épül fel, ez után éri el a felhőt. Ilyen volt az Aszalón június 11-én észlelt forgószél is, amely 10-15 méteres fákat tépett ki.
Ez a típus a gyakoribb, általában kisebb erejű, de a szupercellás tornádóhoz hasonló pusztítást is végezhet. A szerdán Egerben, Pátkán és Hajdúszoboszlón megfigyelt forgószél, illetve tubák is ebbe a kategóriába sorolhatók - tette hozzá. Mint magyarázta, ahhoz, hogy egy tubából tornádó legyen, a forgó légörvénynek a földön látható nyomot kell hagynia. Ehhez a nem szupercellás típus esetében elsősorban úgynevezett erős összeáramlási vonalra van szükség - ez egy területen egymás felé fújó szeleket jelent -, amely hőmérsékletcsökkenéssel párosul.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 18:34 Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06