Az 5, 10, 20, 50 és 100 forintos

Mi látható a pénzérméken? Tudja, vagy csak azt hiszi?

Napjainkban, az 1 illetve 2 forintos érmék kivonása után, 5, 10, 20, 50 valamint 100 forint névértékű fémpénzek vannak forgalomban.

2008.04.21 11:20National Geographic

A Magyar Nemzeti Bank 1991-ben nyilvános, jeligés pályázatot írt ki a teljes forint érmesor (1, 2, 5, 10, 20, 50 ill. 100 Ft) tervezésére. A beérkezett pályaművek közül a numizmatikai szakemberekből álló zsűri tizenegyet kiválasztott, ezeket a Nemzeti Múzeumban kiállították, ott bárki megtekinthette, és szavazhatott a neki leginkább tetszőre.

A nagyközönség és a szakértők véleménye alapján végül két művész, Kósa István és Bartos István együtt nyerte el a magyar forintérmék tervezésének jogát. Ezek a pénzérmék 1993-ban kerültek forgalomba. A 100 forintost 1999 januárjától visszavonták, helyét 1996-tól a Kósa István tervezte „kis kétszínű” százas vette át. Az 1, 10, illetve 100 forintos hátlapján a magyar címer látható.

Az 5 forintoson a nagy kócsag (Egretta alba) nevű, hazánkban fokozottan védett madár képe van; ez a magyar természetvédelem címermadara. A 20 forintos hátlapját a magyar nőszirom (Iris aphylla) képe díszíti, amely szintén fokozottan védett hazánkban. Az 50 forintoson pedig a kerecsensólymot (Falco cherrug) láthatjuk. Ez a madár a Kárpát-medencében rendszeres fészkelő, fokozottan védett, végveszélyben lévő faj.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.