Franciaországban fedezték fel
Őskori "művészeti oktatás" a barlangokban
Kisgyerekeknek tartott "őskori művészeti" oktatás nyomait fedezték fel Franciaországban, a Dordogne megyei Rouffignac-barlangokban.
2011.09.30 23:47MTIA felfedezésről pénteken számoltak be brit és amerikai kutatók a Cambridge-i Egyetem konferenciáján.
1575-ben fedezték fel a nyolc kilométer kiterjedésű Rouffignac-barlangrendszert, amelyben 250, 13 ezer éves sziklarajzot találtak, köztük 158 mamut-, 28 bölény-, 15 ló-, 12 kecske-, 10 gyapjasorrszarvú-ábrázolást, továbbá egy medvefigurát és négy emberi "alakot" azonosítottak.
Csaknem négy évszázad múltán, 1956-ban derítették ki, hogy prehistorikus rajzokról van szó, 2006-ban pedig amerikai kutatók felfedezték, hogy a barlangok falain gyerekujjak nyomai láthatók - a kicsik kézzel felvitt vörös agyagból készítették alkotásaikat.
A Cambridge-i Egyetem kutatói a közelmúltban fejlesztettek ki egy olyan módszert, amellyel meg lehet határozni az ifjú művészek nemét és korát.
"Három és hét év közötti gyerekek voltak az alkotók. Négy személyt tudtunk azonosítani, közülük a legtermékenyebb egy öt év körüli kislány volt" - hangsúlyozta Leslie VanGelder, az amerikai Walden Egyetem kutatója, aki 2006-ban felfedezte a gyermeki rajzokat, és két éven át elemezte azokat.
A "sárfestészet" alkotásai beborítják sok barlang és átjáró falát és mennyezetét. Az egyik barlangban oly sok van belőlük, hogy ez vagy játszószoba lehetett, vagy gyakorlóhelyiség, ahol művészi képességeik kibontakoztatására ösztönözték a kicsiket.
Négy felnőtt keze nyomát is azonosították, bár lehet, hogy két további felnőtt is részt vehetett a "művészeti oktatásban".
A rajzok elhelyezkedéséből a barlanglakók rokoni kapcsolataira is lehet következtetni. Az egyik hétéves kislány például többnyire a legkisebb felnőtt társságában alkotott, aki vélhetően a bátyja lehetett. Egy kétéves kisgyerek rajzaiból arra lehet következtetni, hogy felnőtt vezette ujjait, némely alkotás pedig olyan magasan van, hogy a kicsik vélhetően egy felnőtt vállain ülve rajzolhattak.
"Ezek az alkotások arról tanúskodnak, hogy a gyermekek nem összevissza rajzoltak, hanem felnőttek irányításával tanultak. Ez társas tevékenység volt" - hangsúlyozta Jess Cooney, a Cambridge-i Egyetem doktoranduszhallgatója. Hasonló ábrázolásokat találtak más barlangokban Franciaországban, Spanyolországban, Új-Guineában és Ausztráliában.
"Nem tudjuk, hogy miért készültek, csak találgathatunk, hogy valamiféle rituálé lehetett, vagy a gyermekek képzését szolgálták, esetleg unaloműzésre szolgált esős napokon a barlanglakók számára" - vélekedett Jess Cooney.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 18:34 Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06