Globális változások előtt
Őskori gigászok párharca a paleocén kori "kolumbiai" őserdőben
Őskori gigászok párharcának lehetett a helyszíne a paleocén korban a "kolumbiai" trópusi őserdő, ahol a valaha élt legnagyobb kígyófajta fosszíliái után hatméteres krokodil megkövesedett maradványai kerültek elő.
2011.09.15 16:13MTIA leletről a Paleontology című folyóiratban jelent meg tanulmány. Két éve tárták fel a Smithsonian Intézet paleontológusai Correjón kelet-kolumbiai település szénbányájában a gigantikus Titanoboa cerrejonensis, azaz a correjóni óriásboa fosszíliáit.
A hatalmas őshüllő hossza elérhette a 13 métert, súlya pedig a számítások szerint akár 1,4 tonna is lehetett. Most ugyanott a Floridai Egyetem kutatói egy hatméteres krokodil, az Acherontisuchus guajiraensis fosszíliáit tárták fel - olvasható a tanulmányt ismertető Live Science (http://www.livescience.com) tudományos hírportálon.
A 60 millió évvel ezelőtt élt krokodil a paleocén "új világrend" első szárazföldi állatai közé tartozott. A paleocén mintegy 65 millió évvel ezelőtt, a nagy kréta-harmadkori kihalás után kezdődött, és 56 millió évvel ezelőtt végződött. A kihalási hullám után, amelynek során a dinoszauruszok is eltűntek a Föld színéről, rengeteg élőhely maradt üresen.
A paleocén elnevezés is arra utal, hogy e korszakban újfajta állatvilág jelent meg, mielőtt az eocénben kifejlődtek volna a modern emlős rendek. A krokodilnak hosszú, keskeny orra volt, állkapcsában tűhegyes fogak sokasága sorakozott, amelyekkel ügyesen "felnyársalta" a halakat. Az őshüllő koponyaszerkezete pedig lehetővé tette, hogy állkapcsai villámgyorsan összezárjanak, és elkapják a zsákmányt. Az Acherontisuchus guajiraensis vetekedhetett a zsákmányért a gigantikus ősboával, ám a Titanoboa cerrejonensis veszélyt jelentett a hatalmas krokodil ifjabb egyedeire is, amelyek tökéletes prédát jelentettek a félelmetes kígyó számára. "Az ifjú krokodiloknak nagyon óvatosnak kellett lenniük, ha nem akartak zsákmányul esni" - fogalmazott Alex Hastings, a tanulmány vezető szerzője. Az Acherontisuchus guajiraensis a krokodilfélék Dyrosauridae csoportjához tartozott, amelyek valamikor az óceánokat népesítették be. A kolumbiai lelet arról tanúskodik, hogy e csoport némely faja az édesvízi élőhelyeket preferálta, az Acherontisuchus guajiraensis pedig egy nagy "kolumbiai" folyóban élt, amely a Karib-tengerbe torkollott.
"Csontvázán láthatók azok a változások, amelyeknek köszönhetően alkalmazkodott az új élőhelyéhez" - hangsúlyozta Hastings.
Christopher Brochu, az Iowai Egyetem professzora, aki nem volt részese a kutatásnak, kifejtette, hogy a paleocén korban az átlagos hőmérséklet magasabb volt, mint napjainkban. Ily módon a legidősebb ismert trópusi ökorendszer megismerése segíthet megérteni, hogy a globális felmelegedés milyen változásokat idézhet elő a Föld élővilágában.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:18 Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek
- 6:10 Szokatlan jelenségre figyeltek fel a bálványosi Csiszárfürdőn
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 18:34 Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06