Szkizofrénia - visszaesés helyett előrelépés

Bebizonyosodott, hogy a különböző modern atípusos antipszichotikumok hatásfoka nem azonos.
2004.02.13 11:54, Forrás: VM

Egy Svájcban megtartott pszichiátriai szakkonferencián olyan összehasonlító vizsgálatot mutattak be, amelyben a Magyarországon is széles körben használt modern (második generációs) atípusos antipszichotikumok hatásosságát vetették össze. A vizsgálat során bebizonyosodott, hogy az olanzapin más hatóanyagokhoz képest (risperidon, quetiapin, ziprasidon) jelentősen nagyobb mértékben késlelteti a szkizofrén betegek visszaesését. Az összehasonlítás alapjául három kettős-vak, randomizált klinikai vizsgálat szolgált.

A visszaesés a szkizofrénia súlyos tüneteinek ismételt kiújulásához és ezzel együtt a beteg fokozatos pszichológiai, szociális és fizikai leépüléshez vezethet. A leghatásosabb, költséghatékony terápiát a gyógyszeres kezelés-rehabilitáció-reintegráció hármasa jelenti. A hatékony gyógyszeres kezelés megelőzi a visszaesést, és csökkenti a szkizofrénia súlyos tüneteinek kiújulását, ezáltal segíti a betegek normál életbe történő visszailleszkedését és könnyíti a környezetük és családjuk terheit.

A visszaesések egyik legnagyobb veszélye, hogy a beteg együttműködési hajlandósága csökken, elutasítja a kezelést, és állapota is egyre súlyosabbá válik, ami előbb-utóbb teljes leépüléshez vezet. Rehabilitációra és reintegrációra viszont leginkább a stabil állapotú, gyógyszerekre jól reagáló, a gyógyulás érdekében együttműködő beteg esetében van csak remény.

A szakirodalom szerint egy éven belül a betegek 42 százalékánál tapasztalható visszaesés, de azoknál, akik megszakítják a gyógyszeres terápiát, a visszaesés szinte biztosan bekövetkezik ezen időn belül. Mindemellett azt is kimutatták, hogy a folyamatos gyógyszeres terápia alatt álló betegek agystruktúrája sokkal kevésbé változik, mint azoké, akik nem részesülnek a kezelésben.

A beteg állapotának javulása tehát több tényező meglétének függvénye; amennyiben a társadalombiztosítás teljes egészében finanszírozza a megfelelő gyógyszeres kezelést, a képzett egészségügyi személyzet és a kiépült ellátórendszer pedig folyamatosan biztosítja a beteg számára a rehabilitációt, van esély a reintegrációra és a társadalomba való visszatérésre. Ennek lehetősége azonban igen csekély, ha a beteg nem részesül megfelelő gyógyszeres kezelésben, és emiatt ismételt visszaesések következnek be nála.

Az összehasonlító vizsgálatban széles körben használt modern (második generációs) atípusos antipszichotikumok hatékonyságát mérték össze. Ennek során bebizonyosodott, hogy az olanzapin más hatóanyagoknál - risperidon, quetiapin, ziprasidon - szignifikánsan jobban késlelteti a súlyos szkizofréniás betegségepizódok visszatérését.

Ezzel a bizonyítékokon alapuló orvoslás (Evidence Based Medicine) általánosan elfogadott módszereivel is bebizonyosodott, hogy a szkizofrénia terápiája során használt modern hatóanyagok hatásfoka és a kiváltott betegegyüttműködés mértéke nem azonos.

A metaanalízis három olyan kettős-vak, randomizált klinikai vizsgálat összevetésén alapul, melyek során az olanzapin hatását risperidonnal és ziprasidonnal 28 hétig, quetipapinnel 24 hétig hasonlították össze.

Részletes vizsgálati adatok

A vizsgálat során a betegek állapotának változását egy nemzetközileg is elfogadott mutatószám, azaz objektív adatok alapján értékelték. Az analízis azokat a betegeket vizsgálta, akik az ún. Pozitív és Negatív Tüneti Skálán (Positive and Negative Syndrome Scale - PANSS) 8 hét után 20-30 százalékos javulást mutattak. (A PANSS vizsgálati skála különböző, a betegségre jellemző szimptómák mint pl. hallucináció, motiválatlanság, rendezetlen gondolkodás stb. alapján pontozza a betegek állapotát, amelynek segítségével megállapítható a betegség súlyossága.)

Visszaesést akkor állapítottak meg, ha nyolcadik héttől a vizsgálat befejezéséig a beteg állapotában a romlás 20-30 százalékos volt a PANNS mérőszám alapján és a CGI szerinti skála pontszáma pedig > 3 eredményt mutatott. (A CGI severity - Klinikai Összbenyomást Becslő Skála - egy mutató, ami az aktuális klinikai összkép alapján értékeli a beteg állapotát és az állapotváltozás mértékét).

Minden egyes vizsgálat során tapasztalható volt, hogy az olanzapinnal kezelt betegek szignifikánsabban kisebb arányban estek vissza, mint a risperidonnal, quetiapinnel, vagy ziprasidonnel kezeltek.

Betegelégedettség

A tanulmányokból az is kiderül, hogy az olanzapinnal kezelt betegek hosszabb ideig szedték gyógyszerüket, és jóval nagyobb százalékban fejezték be a klinikai vizsgálatot, mint a más hatóanyaggal kezelt páciensek. Az összes vizsgálatban résztvevő alanyok adatait összehasonlítva ez az arány risperdonnal kezelteknél 38 százalék, az olanzapinnal elért 52 százalékkal szemben, quetiapin terápiánál pedig 42 százalék a 60 százalékkal szemben.

A jelentős javulást (PANNS-total eredménye nyolc héten belül több mint 30 százalékot javult) mutató betegeket külön értékelve elmondható, hogy esetükben a vizsgálat befejezésének hajlandósága még nagyobb volt az olanzapin hatóanyaggal kezeltek, mint a risperidon (59 százalék 81 százalékkal szemben) illetve a quetiapin (59 százalék 81 százalékkal szemben) esetében.

"Az olanzapinnal kezelt betegeknél tapasztalható alacsonyabb visszaesési arány és magasabb vizsgálat-befejezési hajlandóság feltehetőleg azzal áll összefüggésben, hogy a betegek általános közérzete jó volt ennek az atípusos antipszichotikum szedése során." - mondta Dieter Naber professzor, a Hamburgi Egyetem pszichiátriai tanszékének vezetője.

A szkizofréniáról

A szkizofrénia az esetek többségében tartós, krónikus betegség, amely minden esetben orvosi kezelést igényel. A betegség általában úgynevezett heveny epizódok, visszaesések formájában zajlik, mikor a tünetek különösen súlyosak. A heveny időszakok között a beteg többé-kevésbé egyensúlyban van. A szkizofrénia tünetei szinte az emberi lét minden területét befolyásolják. A betegség Magyarországon közel 100.000 embert érint. Ennél jóval kevesebb a kezelt betegek száma.

Az olanzapinról

Az olanzapint jelenleg a szkizofrénia akut és fenntartó kezelésére, valamint akut bipoláris zavarra törzskönyvezték az Egyesült Államokban, Kanadában, Ausztráliában, Európában és Magyarországon.

Az olanzapin az első olyan korszerű atípusos antipszichotikum, amely tartósan, monoterápiában alkalmazva hatékony a szkizofrénia és a bipoláris betegség rövid- és hosszútávú kezelésében. A gyógyszer eredményességét jelezi az a tény is, hogy eddig közel 14 millió beteg kezelésében alkalmazták sikeresen világszerte.

print cikk nyomtatása
comment Szólj hozzá!

Kapcsolódó írások:

Jobb eredmények a szkizofrénia-kutatásban Nincs hová hátrálni - 100 ezer szkizofrén hazánkban Szkizofrén személyek családi segítése

Belépés és regisztráció
Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.