
Gyomor- és nyombélfekély - A fekély tünetei és okai
A fekélyek különböző kezelésekkel és savtalanítókkal jól kezelhetőek, ám mégis mindig kiújulnak. Ennek oka, a nemrég felfedezett Helicobakter pylori baktérium.
2007.06.23 10:00, Forrás: femina.hu
Mi az a fekély?

A fekély tulajdonképpen nem más, mint a gyomor (nyombél) kisebesedése. Kialakulása egészen prózai, megsérül az a nyákréteg, melynek a gyomrot bélelő nyálkahártyasejteket kellene megvédenie a gyomor agresszív és maró sava (a gyomorsav) ellen. Ennek a sérülésnek pedig az a következménye, hogy az alattuk lévő hámsejtek elpusztulnak és helyükön nehezen gyógyuló sebfelületek képződnek. Amikor a gyomorsav ezekbe a sebfelületekbe mar, akkor érzi a beteg a jellegzetes égető érzést, mely a gyomorfekély legismertebb tünete.
Mi a Helicobakter pylori baktérium?
Régebben a gyomorfekély kutatások kifejezetten a gyomorsavra irányultak, azonban néhány évvel ezelőtt az orvostudomány nagy lépést tett ez ügyben. A vizsgálatok szinte minden fekélyes betegnél kimutatták a Helicobakter pylori (Hp) baktérium jelenlétét. A Hp baktérium a gyomor és nyombélhurutos vagy fekélyes betegek, sőt egyes gyomrot és beleket érintő daganatos betegek szöveteiben is megtalálható.
Hogyan kerülhet a szervezetbe a Hp baktérium?

· Széklettel (Gyógyír székrekedésre - Könnyű megoldások) szennyezett kézzel, szájon át
· Juhtejből
· Házi légy terjesztette fertőzés útján
· Folyó és álló vízből, természetes forrás-, és kútvízből (Víz helyett)
· Sőt, felmérések bizonyítják, hogy az egészségügyi dolgozók szervezetében gyakrabban fordul elő
A világ népességének több, mint a felét érinti a betegség, vagy legalább is az egyelőre még passzív Hp baktérium jelenléte. Ez az arány az ország gazdasági és társadalmi helyzetének függvényében változik. A fejlődő országokban a felnőtt lakosság 80-100 százaléka fertőzött. Hazánkban a lakosság közel kétharmada szenved fekélybetegségektől.
Miből lehet kimutatni?
· Gyomortükrözés közben vett szövetminta
· Vér
· Nyál
· Széklet
· Kilélegzett levegő
Mit tesz a baktérium?
A baktérium életben maradásával kapcsolatban felmerülhet, hogy hogyan jut a gyomrot bélelő nyálkahártyában táplálékhoz? A Hp baktérium egy VacA-nak nevezett méreganyagot (Vigyázz! Mérgező! - Veszélyes növények otthon ) fecskendez a gyomor nyálkahártyájának sejtjeibe. Ennek hatására a sejtekben nagy mennyiségű hidroláz-enzim termelődik, mely aztán kiszabadulva a sejtekből a gyomorba jut. Ez az enzim pedig elpusztítja a nyálkahártyát védő nyákréteget, ezáltal a baktérium szabadon hozzáférhet a gyomorban található táplálékhoz.
Milyen tünetei vannak a fekélynek?

· Gyomortáji fájdalom, mely sokszor összefüggésben áll az étkezésekkel (Miért eszünk - A táplálkozás pszichológiája) , néhány (2-3) órával utánuk jelentkezik. Sok betegnél ez a fájdalom a deréktájra (Reuma és táplálkozás - Mi az összefüggés) sugárzik.
· Éhségfájdalom, ami elsősorban a nyombélfekélyre jellemző. Elsősorban akkor jelentkezik a fájdalom, amikor a gyomor üres, és evés után meg is szűnik.
· Gyomorégés.
· Savas felböfögés.
· A tünetek jellemzően ősszel és tavasszal újulnak ki, utána akár hónapokig tünetmentes lehet a beteg.
Enyhítő tanácsok
Amennyiben panaszaid (gombócérzés a torokban, köhögés, rekedtség, gyomorfájás) éjszaka jelentkeznek, érdemes kipróbálnod párnád megemelését. Ha 10-15 centivel magasabbra teszed a fejed, általában a tünetek megszűnnek, vagy legalább is enyhülnek.Kerüld el a szoros ruhákat, öveket, fűzőket.
Csokoládé, kávé(Koffein-csökkentő diéta), fűszeres ételek, szénsavas italok, cigaretta(Diéta a dohányzás ellen - A világ leghatésosabb diétái ) mind tilos!
Nagyon hideg, nagyon forró ételek (Rossz szokások - Így eszünk mi!) és italok kerülése ajánlott. Ha lehet, inkább többször egyél keveset, mint hogy egyszer-kétszer jól megpakold a gyomrod.
![]() | ![]() |
Kapcsolódó írások:
Az élet sója? - A sok só gyomorfekélyt okozhat
Jótékony gyomorfekély?
Gyomorfekély, a népbetegség
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06