A vesekő előjelei és gyógyítása

A vesekő a vizeletelvezető rendszer leggyakoribb betegsége, mely hihetetlen fájdalommal járhat. Ismerd meg tüneteit és kezelését!
2007.06.14 07:20, Forrás: femina.hu - Lám Luca

Mi a vesekő?

A vesekő tulajdonképpen nem más, mint a vizeletben felgyülemlett szerves (hugysav) és szervetlen (kalcuim, foszfát) anyagok feltorlódása és kicsapódása. Az így kővé kicsapódott anyagok jóval több, mint fele kalciumkő.

Mitől lehet veseköved?

• A leggyakoribb ok a túlzott kalciumürítés. Ezt pedig a legtöbb esetben a pajzsmirigy túlműködése, vesebetegség, D-vitamin túladagolás vagy hosszan tartó fekvés okozza.
Hozzájárulhat a súlyfelesleg ( A fogyókúra alapszabályai )

• A helytelen táplálkozás

• A mozgáshiány ( Égesd a zsírt nyeregben )

Komoly befolyásoló tényező a folyadékmennyiség ( Víz a testben ) is, amelyet egy nap elfogyasztasz. Minél többet iszol ( Víz helyett ), annál könnyebben tisztulnak ki a szerves és szervetlen anyagok vizeletürítési rendszeredből.

Hol képződik?

A vesekő eredetileg a vesemedencében képződik,melynek kis kelyheiben akár hónapokig is teljesen tünetmentesen el tud bújni. A fájdalom akkor kezdődik, amikor a kő/kövek megmozdulnak és elindulnak a vizelettel, majd a szűk húgyvezetékben elakadnak.

Mit okoz a vesekő?

Amennyiben a kő teljesen elzárja a húgyvezetéket, akkor a vizelet akadályozva, vagy jóformán egyáltalán nem tud távozni. Ilyenkor a vesemedence nagy mértékben kitágul, hogy be tudja fogadni az újonan termelődött vizeletet, de mivel magát a vesét egy tok veszi körül, az nem tud a medencével arányosan nagyobbodni. Ezért a veseszövet elvékonyodik, és az egészből egy nagy vizelettel ( Víz Az inkontinencia tünetei és kezelése ) teli zsák válik. A zsákvese pedig nem képes vizelet termelésére.

Hogyan kezelik a vesekövet?

• A vesekövek egy része spontán távozik a szervezetből. Ehhez nincs másra szükség, mint drasztikusan megnövelt napi folyadék mennyiségre. Ez persze csak akkor lehetséges, ha a kövek nagyon picik.

• Régebben a veseköves betegeket műtötték, és hagyományos hasüregi műtéttel távolították el a köveket. Ez azoknak volt különösen kellemetlen, akiknél a vesekő problémája gyakran visszatért.

• A mai orvostudomány már lehetővé teszi a műtét nélküli megoldást is. Ultrahangos lökéshullámokat juttatnak a szervezetbe, melyek széttörik a köveket - szerencsés esetben, találat esetén teljesen porrá zúzzák. Az ultrahang a lágy részeken anélkül hatol át, hogy bármilyen sérülést okozna.

• Ha az ultrahangos sugárral nem lehet megtörni a köveket, azok mérete és szilárdsága miatt, akkor sokszor kis vágást ejtenek a bőrön , megszúrják a vesét és egész egyszerűen kiveszik a követ.

• Ha pedig a kő a húgyvezetékben akadt el, akkor endoszkóppal távolítják el. Pár miliméteres kis optikával ellátott csövet tolnak fel a húgycsövön, húgyhólyagon keresztül egészen a húgyvezetékig, majd egy kis csipesszel megfogják és szó szerint kihúzzák.

Milyen tüneteket okoz?

A vesekő, amíg nem mozdul meg, addig akár teljesen tünetmentes maradhat. Ha azonban megmozdul borzalmas kínokat okoz. A fájdalom deréktájról indul, szétterjed az egész medencére, a nemi szervekre ( A hüvelygyulladásról őszintén ) majd a comb felső része felé sugárzik. Járhat vele hányinger, hányás, hidegrázás, magas láz és véres vizelet is.

Mit tehetsz ellene

Ha már volt veseköved, fontos, hogy megfelelő időközönként járj kontrollra. Ha a vesekő kalciumból csapódott ki, akkor figyelned kell a kalcium fogyasztásodra. Nők esetében a kevés kalcium viszont csontritkuláshoz vezethet, ezért fontos, hogy értendeted egyeztesd orvossal.

A folyadék fogyasztás sokat segít a tisztulásban, ezzel igen hatákonyan előzi meg a vesekő kialakulását. Valamint a mozgás is segíthet. ( Aqua-fittness: ideális mozgás túlsúlyosoknak )

print cikk nyomtatása
comment Szólj hozzá!

Kapcsolódó írások:

A klóros víz húgyhólyagrákot okozhat

Belépés és regisztráció
Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.