A kis pincsi jobban farkas, mint a nagy juhászkutya

Egy genetikai elemzés szerint néhány kisméretű kutyafajtát több közös szál köti a kutyák ősének nevezett szürke farkashoz, mint a nagyobbakat.
2004.05.25 11:28, Forrás: ma.hu

85 kutyafaj DNS-molekuláinak genetikai vizsgálatát végezte el az egyesült államokbeli Seattle-ben a Howard Hughes Medical Institute kutatócsoportja, Elaine Ostrander és Leonid Kruglyak vezetésével. Kiderült többek között, hogy látszólag rokonságban nem lévő kutyafajták nagyon szoros kapcsolatban állnak egymással.

A Science magazinban megjelent publikációban közlik a szerzők, hogy a kutyák eredeti ősével, a szürke farkassal legközelebbi genetikai kapcsolatban az afgán agár, a szibériai husky, a pekingi palotapincsi, az akita és a szamojéd áll. Genetikailag a kutyaőstől legtávolabb olyan fajták találhatók, mint például a német juhászkutya, a boxer vagy a bulldog.

Dr. Kruglyak szerint minden kutyafajtánál a DNS - mint az öröklődés anyaga - magában hordozza azt a rejtett információt, hogy az adott faj mióta létezik és hogyan kapcsolódik a többi kutyához.

"Jelentős eredmény volt annak felismerése, hogy a különböző fajok genetikailag mennyire elhatárolhatók. A kutyák az egyes fajokon belül sokkal jobban hasonlítanak egymásra, mint a tőlük eltérő fajok egyedeire" - közölte dr. Kruglyak. "Elegendő volt csak egy kutya genetikai mintáját beadni a számítógép adatállományába, és a komputer társítani tudta az adott fajhoz."

A kutatókat azért is meglepték az eredmények, mert a legtöbb faj nem túl régről származtatható, és hivatalosan genetikailag is csak a 19. században különítették el őket. A feltárt különbözőségek egyébként szignifikánsabbak, mint amelyek a Föld egyes kontinensein az embertípusok esetében megfigyelhetők.

A legkorábbi kutyákat valószínűleg farkaskölykök megszelídítésével háziasították, többezer évvel ezelőtt. Az akkori ember vadászatra, őrzésre használta őket. Később aztán különböző fajtákat tenyésztettek ki, mint például speciális feladatok elvégzésére a juhászkutyákat és a retrievereket, de megszülettek a "játékkutyák" is, egyszerűen kedvtelésből.

Az elemzés dr. Ostrander szerint az állatorvosoknak is segít: amennyiben ismertek az egyes alfajok származási, rokonsági kapcsolódásai, csoportosítani lehet őket a speciálisan jellemző kutyabetegségek kezelésénél is.

print cikk nyomtatása
comment Szólj hozzá!
Belépés és regisztráció
Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.