
Néhány tipp a téli fűtésszámla csökkentéséhez
Senki nem akarja télen az utcát fűteni - sokszor mégis ezt tesszük. Az elavult fűtési rendszerek és a figyelmetlen magatartásunk következtében nemcsak a pénzünket, de az energiát is kidobjuk az ablakon!
2007.11.29 10:30, Forrás: National Geographic

Szennyezőanyag-kibocsátás, energiafogyasztás, fűtésköltség - ezek a fűtési szezon kulcsszavai.
Ebben a fél évig tartó időszakban nemcsak a pénztárcánkat terheljük meg még jobban a korszerűtlen rendszerek fenntartásával, vagy a korszerű rendszerek figyelmetlen használatával, hanem a környezetet is az energia elpocsékolásával és a fűtéssel járó szennyezéssel.
Környezetvédelmi szempontból természetesen a megújuló energia használatával kialakított fűtésrendszerek a legjobbak. Ebbe a csoportba tartozik a napkollektor, a hőszivattyú vagy a biomasszával történő fűtés használata. Nálunk azonban a téli szezonban még a hagyományos fűtési rendszerek vannak túlsúlyban. Ezek egy régi vagy új kazánból, csővezetékből és egy valamilyen lakáson belüli fűtőtestből állnak. Az új generációs, úgynevezett kondenzációs gázkazánok tisztán égetik el a földgázt, de az égéstermékek és füstgázok hőjét is tudják hasznosítani. A kéményen keresztül így szinte csak vízgőz távozik. A legmodernebb kazánok pedig vegyes tüzelésűek, amelyben biomasszát is lehet égetni.
A csővezetéket és a fűtőtesteket évente ellenőrizni, tisztítani kell. Ha mindezt megtettük, és mégis szökik a meleg, vagy rohamosan apad a pénztárcánk a fűtésszámla érkezésekor, nézzük meg, mit tehetünk, hogy hatékonyabban fűtsünk:
- Ha túlfűtjük a szobát, nemcsak az energiát pazaroljuk, de a megfázásos megbetegedések veszélyét is növeljük! Az ajánlott hőmérséklet 18-20 fok között van, csak a fürdőben javasolt a 24-28 fok. Csupán 1 fokkal alacsonyabb lakáshőmérséklet 205 kilogramm széndioxid-kibocsátás csökkenést és 15 ezer forintnyi költségmegtakarítást jelent egy fűtési időszak alatt.
- Ha bejön a hideg a nyílászáróknál, szigeteljük az ablakok, ajtók kereteit. Beszerezhetünk vékony, átlátszó nemesfém réteggel bevont, hőszigetelő ablaküveget is.
- Ha csobog a fűtőtest, levegős a rendszer. Ez akadályozza a víz keringését, és legalább 15 százalékkal több energiafogyasztást eredményez.
- Ha nem használt helyiséget egyáltalán nem fűtünk, nem nyerünk vele. A falak ugyanis kihűlnek, és a hideg, nedves felületet nehezebb később felfűteni, inkább tartsuk itt folyamatosan alacsony szinten a hőmérsékletet.
- Ha egy hideg őszi vagy téli napon verőfényes időben egy fokkal lejjebb csavarjuk a fűtést, az közel 6 százalékkal csökkentheti az energiafogyasztást.
- Ha nehéz anyagból készült sötétítőfüggöny takarja az ablakot, az megakadályozza, hogy a meleg elillanjon.
![]() | ![]() |
Kapcsolódó írások:
Halálos baleseteket okozhatnak az elavult fűtési rendszerek
Megdrágulhat vagy ellehetetlenülhet a fővárosi távfűtés
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06