
November 7-én történt - Októberi Forradalom
Oroszországban győzött a "Nagy Októberi Szocialista Forradalom" - pravoszláv időszámítás szerint október 25-én -, a bolsevikok megdöntötték az ideiglenes kormányt.
2006.11.07 08:00, Forrás: ezenanapon.hu
Pétervárott vette kezdetét a felkelés Lev Davidovics Trockij vezetésével, aki a végrahajtó bizottság elnökeként a bolsevista csapatok élén az átállt Péter-Pál erőd katonáival megszállta a városba bevezető útvonalakat. A Vörös Gárda osztagai körülzárták a kormány székhelyét, a Téli Palotát. Vlagyimir Iljics Lenin már a megszállt Szmolnijból irányította a forradalom további lépéseit. Az Állami Bank és a telefonközpont is a felkelők kezére került, Alekszandr Fjodorovics Kerenszkij - aki az ideiglenes kormány vezetője volt - elmenekült.
A Téli Palotában rekedt miniszterek elutasították az ultimátumot, így az Auróra cirkáló lövései jelt adtak az ostrom megkezdésére. Még az esti órákban összeült a Szovjetek II. Összoroszországi Kongresszusa Vlagyimir Iljics Lenin vezetésével. Kimondták, hogy minden hatalom a szovjetek kezébe megy át. Dekrétumot adtak ki a hadviselő országoknak az azonnali békéről, valamint a földről, amely köztulajdonba megy át, és a parasztok rendelkezésére bocsátják.
Megalakult az első szovjet kormány, a Népbiztosok Tanácsa, amely forradalmi rendelkezéseket hozott: bevezette a nyolc órás munkaidőt, munkásellenőrzést az üzemekben, majd munkásigazgatást, elismerte a volt birodalom minden népének egyenjogúságát és teljes önrendelkezési jogát, valamint elismerte Finnország függetlenségét. November 8-án hajnalra az egész Téli Palota a forradalmárok felügyelete alá került, a minisztereket letartóztatták. Lenint választották a Népbiztosok Tanácsának elnökévé.
![]() | ![]() |
Kapcsolódó írások:
Október 29-én történt - egy salemi sellő-kisasszony
November 6-án történt - le a rabszolgasággal!
November 5-én történt - egy hivatásos sportrajongó
November 4-én történt - ágyúdörgésre ébredt az ország
November 3-án történt - President Clinton
November 2-án történt - A Nyugat
Október 31-én történt - Dallas, Dallas, Dallas!
Október 30-án történt - Isten született!
November 1-jén történt - Lisszabon elpusztult
Október 28-án történt - micsoda nő!
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06