
Orbán: Hazánk hozzáállása példátlan az energiapolitikában
Orbán Viktor szerint a magyar állam magatartása az energiapolitikában példátlan, hiszen leértékeli a közép-ázsiai térséget, tagadja e téren az orosz állami befolyást, és leértékeli az EU és a Nabucco gázvezeték lehetőségeit.
2007.03.28 19:23, Forrás: MTI
Erről a Fidesz elnöke a szerdán beszélt, a párt budapesti rendezvényén.
"Ahogy a magyar állam viselkedik (az energiapolitikában) példátlan, nem jellemző Európában" - mondta Orbán Viktor a párt által a Római Szerződés aláírásának 50. évfordulója alkalmával szervezett konferencián.
A Fidesz elnöke szerint három dolog jellemzi a magyar állam viselkedését. Egyrészt "lesajnálja" a kelet-ázsiai térséget, ahelyett, hogy lehetőségnek tekintené energiagondjai megoldásában. Másrészt tagadja az orosz állami befolyást az európai piacon megjelenő orosz cégek hátterében. Harmadrészt pedig leértékeli azokat a törekvéseket, amelyeket az EU annak érdekében tesz, hogy közös energiapolitikát hozhasson létre, "következésképpen leértékeli a közös energiapolitikai törekvéseket szimbolizáló Nabucco vezeték lehetőségét" - közölte.
Hozzáfűzte: ez "három olyan magatartás a magyar állam részéről, amely ellentétes az EU érdekeivel, ellentétes a magyar nemzeti érdekekkel is".
A pártelnök hangsúlyozta: Magyarországnak el kell köteleznie magát a közös európai energiapolitika mellett, Magyarországnak fel kell hagynia a különutas energiapolitikával. Hozzátette: a Fidesz erre szeretné rávenni a kormányt. Orbán Viktor az energiapolitika kapcsán kifejtette, hogy az orosz és az európai gondolkodásban számos különbség van: míg a Európában a politikától független, piaci észjárás jellemző, addig Oroszországban nem a piaci, hanem állami, politikai alapú logika működik. A politikus szerint, míg Európában a piac szereplői elfogadják a verseny szabályait, az üzleti tranzakciók átláthatók, addig Oroszországban nem a verseny elfogadása, hanem a monopóliumra való törekvés a jellemző.
"A mi felfogásunk szerint az Oroszország és az Európai Unió kapcsolata, illetve az energiafüggőség problémájának lényege, hogy az orosz észjárás és az európai észjárás a gazdaságot illetően jelentősen különbözik egymástól" - fogalmazott a Fidesz elnöke.
Úgy vélte, Európának tudomásul kell venni Oroszország ezen "sajátos" észjárását és ennek tudatában kell kialakítania "energiafüggőséget csökkentő, Oroszországhoz fűződő új energiapolitikáját". A politikus szerint, aki nem ismeri el ezt a két gondolkodásmódot, tagadja ezt a különbséget, az "Magyarország számára nem kívánatos tendenciákat erősít".
Közölte: Európának és azon belül Magyarországnak is világossá kell tenni, hogy "mi jó együttműködésre törekszünk Oroszországgal, ismerjük és elismerjük a különbözőségeket, és éppen a különböző észjárás tudomásulvétele alapján kívánjuk kialakítani" energiapolitikánkat.
Orbán Viktor beszédében kitért a demográfiai helyzetre. Mint mondta, ennek megoldása nem a bevándorlásnak a magyar kormány előterjesztésében szereplő támogatása. Ezt határozottan elutasítjuk - jelentette ki. Hozzátette: pártja az EU-n belüli egységes bevándorláspolitika létrehozását támogatja.
A politikus kifejtette azt a véleményét is, hogy Európa csak akkor lehet erős, ha erős nemzetállamok alkotják. Mint mondta, ehhez Európának vállalnia kell saját identitását, keresztény gyökereit.
Orbán Viktor a szociális piacgazdaság témakörében - egyebek mellett - azt hangsúlyozta, hogy az államigazgatásban, az egészségügyben, a szociális területen, az oktatásban és a kultúrában a haszonelvűség nem alkalmazható, hiszen ennek előtérbe kerülése társadalmi csoportokat szoríthat ki e szolgáltatásokból.
A konferencián - bár nem volt előadó - Orbán Viktor szavait követően szót kért Oroszország budapesti nagykövete, aki azt mondta: az energiapolitikából nem kell politikát csinálni. "Nem kell ebből politikát csinálni Elnök Úr, (...) le kell ülni tárgyalni" - mondta. Hozzátette: nem kell eltérő észjárásról beszélni, hiszen csak piaci szempontok döntenek. Mint mondta, az orosz kormánynak fontos, hogy tudja, az orosz termelőknek biztos piacuk van. Az orosz energia megvásárlása nem csak a vevőnek, de a szállítónak is fontos - mondta."Oroszországban az energiapolitikáról csak piaci alapon lehet beszélni" - hangsúlyozta.
A konferencián szintén nem volt előadó, ám az orosz nagykövet szavaira reagálva Litvánia budapesti nagykövete is felszólalt, és azt mondta: országát folyamatos nyomás alatt tartja az orosz monopólium egy, számára nem kedvező privatizációs ügylet miatt.
![]() | ![]() |
Kapcsolódó írások:
Gyurcsány: Én nem az orosz forrás mellett kardoskodom
Még nem tudni, a Kék Áramlat-2 vagy a Nabucco lesz-e a befutó gázügyben
Nabucco vagy nem Nabucco?
Fidesz: Gyurcsány Moszkvában világossá teheti, hogy a Nabucco-t támogatja
Kóka: váljon érdemi alternatívává a Nabucco projekt
Kóka: "Imádom a Nabucco projektet csak látnám"
Késik a Nabucco-gázvezeték - Magyarország inkább a Gazprommal működne együtt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06